| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu înțeleg cum naibii unii care nu au avut în viața lor o gagica, prieteni, anturaj, nu cad în depresie, sunt bine merci, iar alții care au avut gagici, prieteni, viața socială au cazut in depresie si unii nici după ani de zile nu si-au revenit. Care sa fie cauza? Unii au văzut doar în filmele xxx femei dar nu au nici pe dracu, se duc și la serviciu. Asta arată că, deși au o viață nesemnificativă, totuși nu s-au îmbolnăvit de depresie, vorbesc de o categorie nu generalizez că nu toți care nu au avut ce am menționat mai sus nu s-au îmbolnăvit.
Să nu dea naibii de îmi spuneți de unde știi tu ca nu au, pai știu fiindcă nu poți lucra când ai depresie sau sa funcționezi ca unul care nu are. Ești făcut praf, cu moralul la pământ de abia îți vine să te ridici din pat.
Care e explicația logica? Să fie vorba de vulnerabilitate genetica?
Încă o chestie ce am remarcat-o e că nu am văzut niciodată un om prost sa se îmbolnăvească de depresie, o alta enigma.
Rog seriozitate în raspunsuri, nu sarcasm fiindcă reflecta realitatea ce am relatat eu. Acord funda celui mai bun răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

De fapt, fiind tânăr, ai pus întrebarea greșit. Corect, ar fi, de ce au exploda cazuri de depresie, sinucidere în ultimii 20 de ani, mai ales? Priviți cazul de la Craiova, în care un tânăr sinucigaș, a distrus o familie, chiar astăzi.
Răspunsul este evoluția tehnologică, care a condus la un fenomen mondial: izolare socială, ruperea de realitate reală, nu cea virtuală, relații online, care în realitate, este un dezastru.
Care mai au bunici, care vor să asculte interviuri ale unor celebrități în etate, vor afla un lucru: înainte de anii 2000 copii aveau COPILĂRIE adevărată. Nu exista iPhone, tabletă, "influencer", "bloger", și alte categorii.
Atunci era ulița satului, curtea școlii, mingea, jocurile copilăriei. Acum, copii care nici nu știu să mea, au telefonul în mână ca să tacă. Odată se juca, alerga, părinții citeau povești.
Dar, mai grav, odată eram generația "cu cheia de gât", dar aveam părinții, bunicii lângă noi!
Acum a apărut generația "diaspora", cei crescuți fără părinții alături de ei, doar de bunici. Generația buling, generați lui eu am iPhone 8, eu am iPhone 10, eu am BMW, tu ai Logan.
Pe scurt, depresivii sunt în general cei crescuți fără părinți, obișnuiți numai cu acceptări, nu cu refuzuri, care necitind, cred că pot fi stăpâni pe o fată.
Ei nu au fost educați că în viață nu există doar soare, lumină. Mai există și întuneric, eșecuri, iar când se confruntă cu partea întunecată, mulți clachează.

135 răspunsuri:
| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Uite dovada scumpa mea.
https://youtu.be/FeqRdX-Hh50
Sper că acum realizezi și tu că persoanele cu studii superioare, unele într-adevăr nu generalizez sunt vai de capul lor. Știa unul de clasa a X -a întrebarea aceasta și nu știe aceste ființe inferioare, poftim studii superioare rolling on the floor

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bruno92):

Eu nu am zis ca TOTI cu studii superioare sunt exceptionali sau isi merita diplomele, DAR cand NU ai studii, cu atat mai mult nu stii. Macar ăia au avut o sansa sa invete, tu citesti de pe Google si nici nu te duce capul sa selectezi ce trebuie ca aparent esti analfabet functional. Spre exemplu, eu ti-am dat un citat din rasounsul TAU in care admiteai ca esti si tu acum in situatia acelora care nu au nimic (amici, femei). Apoi am zis ca nu intelegi ce scrii pentru ca tocmai tu afirmasei ca nu ai zis nicio secunda ca tu n-ai femei...gen DUPA ce zisesei deja ca esti printre ei.

Ar mai fi multe de explicat, dar nu am atata timp de pierdut sa fac traduceri din romana in romana pentru astia ca tine care oricum nu inteleg.

Daca nu ai mai scrie ca... 6 raspunsuri in loc de unul, poate ai tine minte ce scrii. Anyway, ignore ca prea semnalizezi. Deja am notificarile pline cu prostiile tale.

| Bruno92 a răspuns:

@AnastasiaK Suferi de prostie cronica, atât îți spun t.â.r.f.ă mica! Ai demonstrat când ai spus că toți sunt capabili ceea ce nu e adevărat, acolo sa văzut că suferi de retard, și întrebarea era despre vulnerabilitate genetica și chestia asta nu o știu de pe Google ci de la medici idioato! Mai și afirmi că sunt șmecheri, tu nu vezi că ești proasta de puti?
Nu ai înțeles nimic din această întrebare eu cred că tu suferi de analfabetism, ți-am demonstrat cei cu studii superioare de ce sunt in stare, acum încerci să te scoți că nu toți își merită diplomele etc

| troleibuz a răspuns:

Poti lucra cand ai depresie. Nu functionezi la capacitate maxima, dar poti avea o viata destul de normala. Multe persoane care s-au sinucis nu au dat niciodata de inteles ca au fost vreodata depresive. Asa ca nu poti vedea cine are depresie si cine nu. Pentru ca are multe forme si manifestari si cauze.

| Bruno92 a răspuns (pentru troleibuz):

Poți vedea stai chill, nu ai văzut tuwinking

| troleibuz a răspuns (pentru troleibuz):

Nefolositor si eronat pentru ce? Depresia e boala secolului. Daca niciun depresiv n-ar lucra, s-ar duce naibii economia.

| troleibuz a răspuns (pentru Bruno92):

Nu vezi depresia. Daca se vedea, nu era o boala psihica si se diagnostica mai usor. Nu exista un stigmat asupra ei. Viata nu se rezuma la experientele tale.

| Bruno92 a răspuns (pentru troleibuz):

Fiindcă nu cunosti toate toate simptomele depresiei boss, te afectează și fizic depresia nu doar psihic.ma refer la depresii avansatewinking

| troleibuz a răspuns (pentru Bruno92):

Am in familie persoana care a avut depresie 10 ani. A lucrat in toata perioada chiar daca lua pastile si mergea la psiholog. Repet. Nu totul se rezuma la ceea ce traiesti tu. Daca nu lucrezi, cine te intretine? Daca nu ai avea parinti sa te tina in brate, ai lucra si tu. Obligat-fortat.

| Bruno92 a răspuns (pentru troleibuz):

Nu ale mele desteptule, ale celor ce suferă de depresii severe.

| troleibuz a răspuns (pentru Bruno92):

Unde vezi tu mereu persoane cu depresii severe?

| troleibuz a răspuns (pentru Bruno92):

Mai ales ca spui ca nu se ridica din pat.

| Bruno92 a răspuns (pentru troleibuz):

E posibil, nu e o regulă. Da nu îmi spune că s-a vindecat complet că nu te cred.eu vorbesc despre cei ce nu se tratează că depresia ii fac praf, și mersul e grav afectat

| troleibuz a răspuns (pentru Bruno92):

Nu s-a vindecat complet. Dar a lucrat. Asta era ideea.

| Bruno92 a răspuns (pentru troleibuz):

Am văzut câteva, și nu mai vreau sa vad. Știu cazuri și de la doctori că unii nu puteau să meargă la lucru din cauza depresiei. Acum nu toți care au depresie nu se mai duc la munca, clar! Sunt și cazuri de vindecare completa fără decăderi, mă refer la cazuri grave.
Când ai depresie și nu urmezi tratament îți repet ești afectat și fizic nu doar psihic și nu poți ascunde asta la nesfârșit.

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Din ce am citit eu pe aici tu esti frustrat de faptul ca ai dat vrabia din mana pe cioara de pe gard, ziceai ca iti era foarte usor sa fi bagat in seama de catre pzd, atentie lucrul mare in ziua de azi si ai ajuns in stadiu in care esti acum, pai a cui o fi vina fratewinking TI-AI FACUT-O CU MANA TA

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Ca de exemplu una e sa arati bine si sa lucrezi la tine DA si alta e sa arati ca poola si sa incerci sa investesti in tine ca o cam faci DEGEABA...

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Nu e vina mea că m-am îmbolnăvit de depresie. Asta a fost în urmă cu câțiva ani buni, acum nu mai arăt cum arătam, incerc sa fac cumva sa slăbesc. Targetul meu e să fiu eu ok, apoi trec vânătoare.

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Mandru nevoie mare de tine, nu ne predai si niste lectii de
dating coach la astia batuti de soarta de pe TPU

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Eu văd că tu ești cel frustrat.dai vina mereu pe aspectul fizic, nu te-ai gândit că poate alta e problema din cauza faptului că ai fost respins de fete?
Vulpea când n-ajunge la struguri spune că sunt acri! tongue

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Chiar ca te-ai imbolnavit de depresie, nu de alta, dar sa nu ai ceva si la cap, cand esti respins constant de fete de la ce mortii masi o fi ca am o poola in frunte de aia oare >, nu de ordin fizic

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Îmi cer scuze daca am jignit pe cineva nu asta era intenția happy le transmit tuturor sa nu se resemneze și să nu se de-a bătuți niciodată. Eu nu mă simt superior deloc fata de acești oameni, contează prezentul nu trecutul.

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

De ce sa te mint, m-a deranjat putin la tine aroganta cu care ai pus intrebarea asta, in mod indirect cu privire la noi astia care nu au o prietena in viata lor, vezi sa nu te afunzi in situatia in care si mai mult sa nu mai poti trai ce traiai odata cand aveai corp de MODELLING

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Man crede-mă nu vreau să mă cobor la mintea ta, poți să mă faci in toate felurile.tu rezolvați problemele cu fetele, nu ai tu treaba mea.

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Am vrut sa aduc în evidență vulnerabilitatea aia blestemată nu sa ofensez pe careva, nu asta era scopul întrebării.nu sunt arogant eu ii respect și pe cei care nu au avut, oameni să fim asta contează.

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Ești cam sensibil, câți ani ai daca nu te superi?

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Nu e ma nevoie sa cobori tu la mintea mea, hai ca ai treaba, las-o asa o zi minunata sa ai

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Lasă mintea, zi câți ani ai? laughing

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Vezi de ce te resping fetele? Că ești anxios

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Lasa ma asta, du-te si repara-te laughing, hai ca imi incep meciurile la fotbal te salut mai vorbim