| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu înțeleg cum naibii unii care nu au avut în viața lor o gagica, prieteni, anturaj, nu cad în depresie, sunt bine merci, iar alții care au avut gagici, prieteni, viața socială au cazut in depresie si unii nici după ani de zile nu si-au revenit. Care sa fie cauza? Unii au văzut doar în filmele xxx femei dar nu au nici pe dracu, se duc și la serviciu. Asta arată că, deși au o viață nesemnificativă, totuși nu s-au îmbolnăvit de depresie, vorbesc de o categorie nu generalizez că nu toți care nu au avut ce am menționat mai sus nu s-au îmbolnăvit.
Să nu dea naibii de îmi spuneți de unde știi tu ca nu au, pai știu fiindcă nu poți lucra când ai depresie sau sa funcționezi ca unul care nu are. Ești făcut praf, cu moralul la pământ de abia îți vine să te ridici din pat.
Care e explicația logica? Să fie vorba de vulnerabilitate genetica?
Încă o chestie ce am remarcat-o e că nu am văzut niciodată un om prost sa se îmbolnăvească de depresie, o alta enigma.
Rog seriozitate în raspunsuri, nu sarcasm fiindcă reflecta realitatea ce am relatat eu. Acord funda celui mai bun răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

De fapt, fiind tânăr, ai pus întrebarea greșit. Corect, ar fi, de ce au exploda cazuri de depresie, sinucidere în ultimii 20 de ani, mai ales? Priviți cazul de la Craiova, în care un tânăr sinucigaș, a distrus o familie, chiar astăzi.
Răspunsul este evoluția tehnologică, care a condus la un fenomen mondial: izolare socială, ruperea de realitate reală, nu cea virtuală, relații online, care în realitate, este un dezastru.
Care mai au bunici, care vor să asculte interviuri ale unor celebrități în etate, vor afla un lucru: înainte de anii 2000 copii aveau COPILĂRIE adevărată. Nu exista iPhone, tabletă, "influencer", "bloger", și alte categorii.
Atunci era ulița satului, curtea școlii, mingea, jocurile copilăriei. Acum, copii care nici nu știu să mea, au telefonul în mână ca să tacă. Odată se juca, alerga, părinții citeau povești.
Dar, mai grav, odată eram generația "cu cheia de gât", dar aveam părinții, bunicii lângă noi!
Acum a apărut generația "diaspora", cei crescuți fără părinții alături de ei, doar de bunici. Generația buling, generați lui eu am iPhone 8, eu am iPhone 10, eu am BMW, tu ai Logan.
Pe scurt, depresivii sunt în general cei crescuți fără părinți, obișnuiți numai cu acceptări, nu cu refuzuri, care necitind, cred că pot fi stăpâni pe o fată.
Ei nu au fost educați că în viață nu există doar soare, lumină. Mai există și întuneric, eșecuri, iar când se confruntă cu partea întunecată, mulți clachează.

135 răspunsuri:
| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Pe care*

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista, foarte tare, sa vezi cum e cand arati de un 4-5 cat de greu e sa vorbesti macar o fata, dar sa o cuceresti

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Eu gena vad ca pe un avantaj, de exemplu EQ-ul (nu IQ-ul) poate influenta psihicul chiar mult, unul care are inteligenta emotionala mai mare BINEINTELES ca ar trebui sa aiba psihicul mai bun fata de unul cu inteligenta emotionala mai mica, ar fi logic dupa mine. Eu cred ca pe langa faptul ca ai un anumit potential genetic al EQ, acesta poate fi influentat, manipulat, in bine, dar si in rau, de ce nu, si cand spun in rau, ma refer sa il scazi. Cum sa il scazi? Prin abuzuri, traume, prin acumularea elementelor negative inauntrul tau, dar si sa il cresti artificial, ca pana la urma asa este, se poate. Cum il cresti artificial? Cu incurajari, cu vorbe bune de la parinti (si nu numai, in principal de la ei), ca doar ei ce sunt alaturi de tine tot timpul si ei pun bazele noastre inca de la inceputul veniri noastre pe lume. Se poate creste artificial, la fel cum nimeni nu se naste cu Teoria Relativitatii in minte, ci dobandeste niste informatii (artificial, ca doar nu s-a nascut cu ele) pana sa ajunga la cunoasterea ei; la fel cum se poate pune masa musculara pe tine, masa care nu se afla in dotarea ta genetica, ci o construiesti tu, odata cu genele, care pot fi influentate intr-o anumita masura; ne putem mari si potentialul ca oameni implementand tehnologii de ultima generatie, gandeste-te la cei invalizi care isi instaleaza, ajusteaza membre robotice ca sa functioneze la capacitate optima si in viitor imbunatatind aceasta tehnologie chiar se poate depasi conditia umana, de exemplu, forta poate fi cu mult superioara unui organism uman complet natural fata de unul artificial si chiar putin modificat. Trecand peste exemple si revenind la ideea principala, cresterea artificiala a unui prost laughing o poate depasi pe cea a unui destept daca (desteptul) nu lucreaza deloc la cresterea lui din nastere, deci, cu material artificial poti invinge unul care are dotare mare din nastere, cu munca orice este posibil. Psihicul zic ca da lovitura decisiva, el decide rezultatul final, putand depasi genele. Se mai intampla sa fiu neatent, mai inteligent ca tine nu stiu, dar este clar ca si tu ai potential, poate ca ne invartim amandoi pe la acelasi procentaj de inteligenta coolwinking.

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Te as contrazice aici cu aspectul fizic da o vom lungi prea mult și ne vom contrazice până mâine dimineață.
Conteazul papagul, sa ai fizionomie de Alpha (mutra) și încredere în tine

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Stai cuminte, fizionomia aia de care tu vorbesti ( mutra ) exact o dobandesti din nastere cand te ca ca maicamea, e simplu o ai e de bine, nu o ai vezi care sunt consecintele pe TPU

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nop chiar ești inteligent, mult peste nivelul meu sunt sigur că dacă ai vrea da nu vrei ai putea cuceri orice fată și urat daca ai fi.da poți deveni dintr-un om prost unul deștept daca îți pui creierul la cunoașterea multor informații noi chiar să îl depășești pe acela cu inteligenta nativa care nu citește nici o carte stă toată ziua și își freacă poola la livejasmin

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

O mutră de beta așa e nu o poți schimba csf nu toți avem noroc în viață da poți compensa prin unele chestii da temporar da nu putem generaliza sunt și de ăștia cu mutre de Alpha care sunt insurati au copii, serviciu. Daca ai fata de tocilar e greu așa este da nu imposibil

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Ăștia de pe TPU nu vreau sa ii jignesc da renunță prea ușor.am văzut mulți băieți urâți cu fete frumoase da aia erau respectați de multa lume și aveau papagal

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Oare de ce medicul psihiatru (femeie) mi o zis că am un tricou frumos? Oricum e măritată are copii o fi simțit nevoia că am nevoie de un compliment având anxietate sociala?

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Da, sa zice intr-un anumit fel ca nu vreau, desi pot, este ciudat. Esti si tu bine fata de multi, la fel cum nu-s nici eu rau fata de multi, suntem pe binewinking. Ai inteles, cu munca se pot realiza mai multe, poti trece de anumite nivele individuale, sa iti depasesti conditia, orice ar insemna asta. Hehe, bun exemplul cu livejasmin, simplu, dar original laughing rolling on the floor!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Poate ca era chiar frumos si ai gusturi, poate ca a vrut sa fie/insemne un compliment, ori voia sa te bage in seama, sa te imprietenesti cu ea mai bine, ca sa decurga treaba mai eficient, sau te placea smug. Dupa privire sau gesturi iti mai dai seama, uite, daca nu iti dai, poti cumpara o carte care te poate invata asta sau sa te uiti pe YT la tutoriale ( de ce nu happy? ), asa tu poti avea succes la fete, necesar trebuie sa stii si cum sa le mai iei daca chiar iti doresti. Daca vrei sa ma intrebi de ceva material in legatura cu autoeducatia, imi pare rau, nu pot sa te ajut (:

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce? Daca te place o fata după gesturi sau privire? Nu am nevoie știu când o fata mă place și arata subtil. Cred că o simțit că am nevoie de un compliment și adevărul e că am nevoie de multe complimente și încurajări sa îmi revin sad
Asta ar fi ultimul lucru sa fie aia atrasa de unul că mine rolling on the floor da era într-adevăr frumos tricoul, când o zis așa am rămas înțepenit mă bâlbâiam laughing am vrut sa ii spun dar numai tricoul e frumos rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Foarte bine dacă nu ai nevoie să știi! Știu cum este cu aceste complimente, farmează-le ca să îți recapeți puterile cool. Tricoul este frumos rolling on the floor, dar și tu erai pe val în tinerețe, nu? Ești același corp ca atunci, așa că, la cucerit cu tine, fizic nu exista că nu se poate laughing happy!

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Depinde, eu pe langa faptul ca nu arat asa bine mai am si un handicap enorm inaltimea de 1.70 cand vine vorba de asta si pe site-uri de socializare pe web imi pica cerul in cap realmente

| Celcestietot a răspuns:

Fratello, bună asta rolling on the floor rolling on the floor

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bruno92):

Daca sunt fericiti, sunt smecheri si poti sa zici tu ce vrei ca oamenii de genul cam fac ceva pe parerea ta...parere care, apropo, se bazeaza pe CE? Ce studii ai tu, mai exact? Ca ti-am citit si restul comentariilor, iar daca emiti pareri de genul fara sa ai niste studii si ii mai si jignesti pe cei care nu sunt de acord cu tine, cam ai o problema mai mare decat depresia.

| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Tocmai că nu sunt deloc fericiți. suferi de superficialitate, pa și pusi:*

| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Și nu spuneam de relații/sex doar, ci că nu au avut nici măcar amici, nu au avut nimic ăștia nu sunt șmecheri nu vreau sa jignesc că acum și eu sunt in situația asta da nu sunt deloc șmecherirolling on the floor destinul nu a fost drept cu ei. In schimb cu cei care nu vor relație asta e altceva dar sunt capabili, eu mă refeream strict la unii utilizatori și câteva cunoștințe.

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Și la care vor da nu sunt capabili. Nu oricine e capabil sa își facă o iubita in schimb la fete e altceva.am studii stai chill copile am fost premiant in liceu.

| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Sunt 2 categorii cei care nu vor da sunt capabili, și cei cei care vor da nu pot, nu oricine poate, nu te ai uitat la răspunsurile de pe TPU daca aveai o reținere de minte nu mai scoteai o inepție așa mare că toți sunt capabili să cucerească o femeie.

| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Încearcă să vorbești frumos daca vrei sa porți o conversație cu mine, am studiat puțin și psihologia, am primit multe laude de la medici.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bruno92):

"Am fost premiant in liceu" laughing e clar si cu studiile, gata, ne-am lamurit. Eu am avut premii la concursuri internationale in liceu si totusi, nu ma laud cu alea ca am trecut de mult de nivelul de liceu laughing Deci nivelul tau maxim este "am fost premiant in liceu si am primit laude de la niste medici". Pacat ca nu realizezi cat de amuzant e ca tu ai impresia ca asta e ceva impresionant...sau ca merita macar mentionat.

P.S. Cand cineva te intreaba daca ai studii, se refera CLAR la studii superioare, de la facultate in sus, nu la un amarat de liceu. Deci tu NU ai studii!

P.P.S. Nu stiu ce liceu vai de el ai terminat daca ti s-a dat premiu, dar la cum scrii, nu trebuia sa fii nici macar absolvent de liceu si e trist rau ca nu constientizezi asta. (poate d-aia n-ai parte de femei, ca tu te crezi la nivelul celor inteligenti, cu studii si dupa ce tastezi 3 randuri, orice femeie cu cap fuge, just a thought).

| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Tu nu ești inteligenta, tu doar pretinzi că ai fi asta e realitatea. Și sunt mulți cu studii superioare care nu știu nici ecuații de gradul 1, nu au avut în viața lor o iubita, prieteni, viața socială și asa mai departe. degeaba ai studii superioare daca ești un no liferwinking stai toată ziua în casă și nu faci nimic, fara scoala vieții ești praf in ziua de azi.
Tu ai probleme serioase nu știu cum naibii ai avut tu premii la concursuri internaționale când tu nu ești capabilă să interprezi o întrebare, esențialul ei.
Mai și vii cu inepții că nu am avut eu femei de parca m-as fi plâns eu vreodată pe TPU de chestia asta. Te rog frumos sa îți ștergi contul că delirezi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru XKronstadt):

Pentru a fi depresiv trebuie' sa fii un pic mai rasarit ca media. Nu de alta, dar ur average santierist se vindeca de depresie cu o bere la pet, o cinzeaca, si un *** de toata jena cu buhaita de nevasta-sa...

| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu am continuat studiile din cauza depresiei, sper că o să fi și tu lovită de depresie când îți va fi lumea mai dragawinking și să văd atunci cat de "tuff" o sa te mai crezi tu laughing
Nu am zis eu că sunt inteligent nu știu cum ai dedus tu și într-adevăr nu e nici o realizare un liceu terminat, dar alții nici atât nu au și sunt bine mercicwinking
Repet degeaba ai studii superioare daca nu ești în stare să te integrezi într-un colectiv, sunt ogrămadă de persoane cu faculta care se plâng că nu au avut never o relație, prieteni, sau nu se pot integra.așa că dacă ai studii superioare nu te ajuta cu nimic în viața dacă nu ai și școala vieții, abilități sociale, personalitate, caracter ceea ce la tine lipsește cu desăvârșire. Și sistemul de învățământ nu se compara cu anii glorioși 85'. faptul că unul cu sindrom down a luat bacalaureatul cu 7 spune multe. Unul care o luat examenul cu 10 nu ar fi in stare nici măcar un 5 să obțină la examenul din 85' asta spune multe despre sistemul de învățământ.

| AnastasiaK a răspuns:

"Și nu spuneam de relații/sex doar, ci că nu au avut nici măcar amici, nu au avut nimic ăștia nu sunt șmecheri nu vreau sa jignesc că acum și eu sunt in situația asta"

Daca nu esti român, iti sugerez sa scrii in alta limba ca se pare ca scrii si nu intelegi nici macar tu ce scrii.

In rest, daca dupa parerea TA, eu sunt retardata si tot ce ai mai scris acolo, nu pot decat sa ma bucur. Ultimul lucru pe care mi l-as dori vreodata ar fi sa fiu apreciata de unul ca tine... daca imi spunea unul ca TINE ca sunt inteligenta, mi-as fi intr-adevar facut griji big grin

| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nop, tu nu ști să procesezi informația, repet faptul că mi-ai răspuns că oricine e "capabil " spune multe despre nivelul tau de inteligenta, mai și afirmi că sunt șmecheri, ferească sfântul da ești cringe level 9999, chiar inspiri milă.
Daca atât IQ ul tău o dedus din această întrebare imi pare rău pentru tine și părinții tăi fameni care te-au născut

| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Înțeleg ce scriu foarte bine in comparație cu tine, din nou nu ai procesat informația corect.am spus că pot să scriu corect daca vreau da din anumite motive nu fac, daca o sa spun mi se va șterge contul laughing fata de multi romani de pe acest site scriu destul de ok aniwaywinking

| Bruno92 a răspuns (pentru AnastasiaK):

O alta inepție ai scris, ca sa îți dai cu părerea nu ai nevoie de studii superioare, nu toți care au studii superioare sunt inteligenți.

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Nu o fac *