| conydraga a întrebat:

Exista leac pentru. cearcane(pungi la ochi)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8 ore de somn, bea mai multe lichide, eliminarea parazitilor intestinali, o dieta fara abuz de sare, alimentele bogate in fier sunt dusmanul cearcanelor, pune cate o cataplasma cu suc de cartofi seara inainte de culcare, un cub de gheata deasupra unei dischete de demachiat face minuni.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Aplica sub ochi timp de 5-10 minute o lingurita tinuta la rece; maseaza pungile de sub ochi cu degetul aratator, in acest fel vei putea scapa de lichidul acumulat sub ochi (procedeaza insa cu delicatete, nu forta nota ); pliculetele de ceai umede aplicate sub ochi pot sa reduca semnificativ aceste pungi.

| Leea1234 a răspuns:

Unge cearcanele cu un strat subtire de miere de albine,dupa care aplica peste ochi,comprese cu infuzie de albastrele ,si le lasi 10-15 minute!
faci acest "tratament "in fiecare seara ,timp de trei luni!
poti folosi si infuzie de musetel!
si odihneste-te mai mult!

| NoMore a răspuns:

Chirurgie estetica happy