| Alexanriisjj a întrebat:

Fiți atenți. Am fost la 2 dentiști și la medicul de familie. Pentru că acum cam 1 2 luni mi-au apărut ceva chestii roșii pe limba nu chiar niste puncte că se ridică un pic că nici acum nu știu cum se numesc. La început am căutat pe google și am văzut că seamănă mult cu cancerul oral. Bun. Am fost la un dentist a zis că cel mai probabil este o iritație de la aparatul dentar. Acele chestii pe limba le am adânc pe ea pe lângă ultimii dinți pe ambele părți ale limbii. Am fost apoi la al doilea dentist și când îmi verifica aparatul dentar i-am spus de acele chestii. A spus că sunt doar ganglionii inflamați. Iar apoi am fost medicul de familie unde a spus ca ar trebuie sa dau cu glicerina boraxata și ar trebui sa treacă. Tot nu a trecut. Dentistul a spus că acea "inflamație" ar trebui sa treacă. Tot nu a trecut. Am văzut acum că am și o pata albă pe obraz care din cate am văzut pe net e legata de cancerul bucal. Apoi am văzut 2 puncte roșii care acum nu mai sunt. Dar am văzut cu sunt legate tot de cancerul oral. La început m-a durut acea chestie de pe limba doar pe partea dreapta dar asta doar 2 3 zile apoi a trecut. Am mai văzut și că acele chestii (din nou nu știu cum să le spun) sunt roșii, mai roșii de culoarea limbii, adică se vede diferența de culoare dintre limba și acele chestii. Am mai văzut că langa bubele alea sus pe limba pe stânga și dreaptă sunt un fel de punctulețe albe care nu sunt chiar niste puncte pentru că văd cum se ridica un pic (nici astea nu știu cum să la spun). Nu știu ce să fac pentru că momentan sunt la mare in Eforie Nord și am să ajung acasă pe 21, adică mâine. Și am să văd la ce medic sa mă duc dar nu știu ce să fac, sunt foarte panicat in caz că poate chiar Doamne ferește este cancer. Ar putea să fie altceva care sa semene? Și este operația obligatorie daca chiar am? Pentru că am văzut cum arată multe persoane după operație și parcă îmi e mai frica de cum as arată după ea decât de boala in sine. Și aș avea mai multe șanse de a scăpa de boala pentru că sunt mai tânăr? Btw am 15 ani făcuți luna trecută. Pwp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai facu sex o r a l cuiva?
Cancerul bucal se face de la facut sex o r a l, la cei infectati cu HPV.

| dullcat a răspuns:

Buna.Inteleg ca ai vrut sa te documentezi, dar cel mai probabil doar ai reusit sa te sperii singur.Asteapta pana cand primesti un diagnostic clar de la medic si abia apoi incepe sa iti faci griji, in caz ca e unul grav.
Daca era asa de simplu nu mai existau spitale si oamenii decideau singuri de pe google cand au cancer sau altceva.

| relian a răspuns:

Nu ai nici un cancer, cine stie ce chestii aia colo, ciuperca, bacterie, cauta un doctor mai bun, nu de familie, mergi la unu de ala cu urechile, ala se ocupa cu gitul urechi, limba nas etc.

Auzi Violeta, faci cancer de la se-x oral laughing lumeeeeeeee luati femeia asta de pe aici, catastrofa galactica laughing cu asa ceva nu te mai intilnesti in viata laughing

| Catrice a răspuns:

Nu stui cum se numeste, dar da

Răspuns utilizator avertizat