| 123098lolol a întrebat:

Fratiorul meu de 2 luni a facut vaccinul Infanrix hexa pe data de 26.20.2010, iar astazi a avut febra 38 de grade.
Ce trebuie facut daca nu ii scade la Paracetamol Supozitoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sosetute cu otet, comprese cu spirt la picioare si maini, supozitoare cu Paracetamol in continuare. Daca temperatura depaseste 38, 5 grade, mers de urgenta la camera de garda. E normal sa faca febra dupa vaccin, ii va trece, important este sa nu faca convulsii febrile intre timp.

| Sin a răspuns:

Mergi la spital cat de repede. E posibil sa fie alergic la vreun component din vaccin si atunci cam e o problema.

| KellyGreen a răspuns:

Doamne, și încă nu e la spital? Du-l de urgenta la spital.

Răspuns utilizator avertizat
| MrBlueEnergy a răspuns:

Il bagi la rece(de preferat frigider)

| ValiTCM a răspuns:

Este bine sa faci impachetari cu apa calduta daca temperatura trece de 38.5.
In felul asta eviti riscul sa faca convulsii febrile.

Ai aici mai multe detalii:http://www.jurnaluluneimame.ro/articole/45/Febra/