| jon22 a întrebat:

1. Cum este menstruatia peste sarcina, cum se masifesta?
2. La o menstruatie de 5-6, zile este posibila o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Menstruatia este incompatibila cu sarcina, pentru ca prevede curatarea si expulzia statului superficial al uterului in vederea pregatirii sale pentru urmatoarea ovulatie. Singura situatie in care cele 2 pot coincide este existenta a 2 utere la aceiasi femeie( fenomen extrem de rar).
Menstruatia normala este intre 3 si 7 zile. pentru sarcina conteaza doar durata ciclului menstrual (care ar trebui sa fie intre 19 si 40 de zile pentru a putea sustine o sarcina.

9 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

La intrebarile astea cel mai bine poate raspunde un medic ginecolog. Cel mai sigur fa-ti un test de sarcina, tu sau prietena ta (nu-mi dau seama din user daca esti fata sau baiat)

| ZOZOKid a răspuns:

1.Daca esti gravida nu-ti mai vine menstruatia.
2. Ce anume vrei sa spui? 5-6 zile durata unei menstruatii normale. Daca te refereai la contactul sexual in timpul menstruatie, atunci sa stii ca indiferent de durata menstrei, riscul de a ramane gravida este destul de mare daca o faci neprotejat.
3. Exista si "menstruatii false" care apar la unele femei gravide, dar cazurile sunt foarte rare. Cauzele nu sunt prea cunoscute.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici" atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand nu mai ai menstruatie inseamna ca esti gravida.

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

1. Cum se manifesta? Pai simplu persoana respectiva e insarcinata si are si menstruatie. Sunt multe cazuri cand acest lucru se intampla cand sarcina extrauterina.

2. Nu are legatura durata. O fata poate avea o menstruatie de la 2-7 zile.

Cel mai bine un control.

| ORL a răspuns:

Daca a durat atat si este abundenta nu prea este posibil... de obicei daca esti insarcinata gasesti cantitati mici de sange. Cel mai simplu. sa faci un test, nu?happy Stiu ca e mai simplu sa nu-l faci... dar decat sa astepti si urmatoarea luna sa vezi cand iti vine si daca.ti vine mai bine scapi de stres mai devreme. si nu e nici scump.

| jon22 explică (pentru ORL):

Din cate am inteles menstruatie peste sarcina ar fi maxim 2 zile si s-ar opri brusc

| ORL a răspuns (pentru jon22):

Exact... si mult mai putina. tongue

| CristyneGyna a răspuns:

Nu iti inteleg intrebarea, dar din cate stiu eu o menstruatie de 5-6 zile se poare regla prin pastile hormonale prescrise de medic. In ceea ce priveste sarcina stiu ca avand o mentruatie lunga, mai greu ramai gravida. O menstruatie peste sarcina e ceva care tine de medic. Nu am auzit de asa ceva dar sigur e o dereglare hormonala si trebuie mers la medic.