| KatlynKim a întrebat:

Heey. Am nevoie de un sfat. Cred ca am intrat in depresie sau ceva de gen. De cateva saptamani sunt tot timpul trista si imi vine sa plang. Au inceput sa imi scada notele, nu mai am chef sa fac nimic sad Imi placea sa desenez, iubeam asta si acum...Am incercat sa gasesc cauza tristetii si nu am reusit. Chiar nu gasesc nimic care sa ma fi afectat asa rau. In unele seri ma mai uit la videoclipuri ca sa plang si sa ma descarc, ascult toata ziua muzica si mai scriu in jurnal. Daca nu as face-o as fi praf cred. Am vorbit si cu doua prietene dar ele nu sunt asa "sentimentale" si mi-au zis ca o sa imi treaca. Dar nu imi trece e din ce in ce mai rau.
Ce sa fac? Cum sa ies din starea asta? Am mai fost o data asa acum 2 ani si imi revenisem, eram plina de viata. Si acum iar crying
ps.: nu-mi spuneti sa merg la psiholog, pentru ca nu o sa o fac oricat ati spune voi ca e bine happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| manuel72 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu cineva care sa te inteleaga si sa te sprijine, nu musai un parinte sau un profesor, cineva cu care te simti in largul tau.

| diaac a răspuns:

Ar putea fi o depresie usoara sau moderata. Ar fi bine sa mergi la un psihiatru pentru o parere avizata, nu pe TPU. Si, intr-adevar, un psiholog te-ar putea ajuta, dupa cum pari sa stii. Oricum, important este sa te vada cineva specializat in persoana, ca sa te ajute cu adevarat.

| AndraRox a răspuns:

Fiecare persoana are astfel de perioade si, depinzand de la caz la caz, acestea pot trece mai repede sau mai lent, mai greu. Iti las aici un link si iti recomand sa citesti. Vei vedea daca poate fi vorba de o depresie. Din cate stiu eu si din ce am citit cred ca ai simptomele respective. Vorbeste cu parintii, in primul rand si daca acum nu vrei sa auzi de psiholog, poate in urma unei discutii veti lua si varianta asta in calcul. Nu stiu cum ai putea iesi din starea asta din moment ce nu vrei la medicul psiholog. Dar ai grija cu scoala, ar fi pacat sa o dai in bara acum, la sfarsitul semestrului. Uite linkul https://www.google.ro/......https?/url si sper ca vei reusi sa depasesti aceasta perioada!

| euAdelina a răspuns:

Hei!
trimite un email la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro daca ai sub 18 ani, o sa oti raspunda in cel mult o saptamana, spune-le tot ce simti, acolo sunt psihologi si iti vor trimite un raspuns bun, care te va ajuta, eu am fost la fel, am trimis, m-au ajutat, dar m-a ajutat si gandurile pozitive gen " stiu ca pot sa ies din starea asta". Nu trebuie sa iti dai adresa ani sau date personale, le spui doar problema si iti vor raspunde.winking Incearca, incercarea moarte n-are, poate functioneaza!