| Bibio22maria200500000 a întrebat:

Hei! Am 13 ani și luna aceasta mi-a venit de pe 30 mai până pe 3 iunie și acum la doar 11 zile mi-a venit din nou, adică pe 15 iunie. Nu am o menstruație normală, adică într-o lună mi-a întârziat 7 zile. Este normal să îmi vină de 2 ori într-o lună? Luna următoare în iulie nu îmi va veni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu se poate vorbi la tine de o intarziere, odata ce ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT, venind cand vra el, la date aleatoare, neputandu-se niciodata calcula sau aproxima, urmatoarea menstra.
Da, este normal sa-ti vina de 2 ori intr-o luna, mai ales daca iti vine la inceput de luna si ai un ciclu de tip regulat.
Nu uita: luna are 30 sau 31 de zile, iar un ciclu regulat se succede in general la 27- 28 de zile.
Asadar, daca ciclul ti-a venit pe 1 iunie, categoric urmatorul vine pe 28 iunie.

Ce vrei tu de fapt sa intrebi, este cum ai putea sa-ti reglezi ciclul.
Asta se poate numai cu tratament hormonal, de la medic.
Totusi, la 13 ani, esti in primul an cand ti-a venit ciclul si inca nu s-a reglat si stabilizat, durand 1 an de zile, pana se stabilizeaza.
Ai rabdare si fii pregatita cu 1 tapon in geanta, tot timpul, ca in caz de-ti vine, sa nu te patezi.
Mai multe iti poate explica mama ta, care a trecut prin ce treci tu, la aceeasi varsta cu tine.

| Bibio22maria200500000 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! ????