| anonima188888 a întrebat:

Hei, am 15 ani, 1, 63 m si anul trecut aveam 49 kg la care ajunsesem de la 53 kg, slabind fara sa tin vreo dieta sau ceva, mancand in jur de 1000-1200 kcal pe zi. Am avut 49 kg pana in martie cand am ajuns la 50 kg si m-am mentinut asa pana vara când am început sa am in unele zile 51 kg, dar mereu ajungeam din nou 50 kg si era ok dar de saptamana trecuta am doar 51 kg si azi am avut 52.0 kg sad, nu mananc mai mult decat mancam anul trecut pe vremea asta. Acum o sa incerc sa renunt la dulce si sa mananc mai putin, dar e cam greu cu miscarea pe care nu o pot face in conditiile in care am scoala online si imi petrec 6-7 ore pe zi pe scaun sad cum pot sa ajung din nou la 49 kg? Ceva alimente la care sa renunt? Sport nu am conditii sa fac deoarece am camera foarte mica si nici timp nu am pentru ca trebuie sa invat la scoala online sad mersi anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Relaxeaza-te ca nu esti grasa, dimpotriva, la 15 ani si 1.63m ar trebui sa ai 53 kg.

| anonima188888 explică (pentru Violleta2022):

Am avut acum 2 ani 53 kg si aratam rau si acum am început sa arat aproape la fel de rau sad vreau sa fac plimbari dar nu am timp sa ies din casa, abia de am cateva minute sa scriu aici happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

+/- 4 kile si iti faci atitea probleme, mai ales la 15 ani? Uite, eu la 40 am dat jos vreo 3.5 kile in cam 2 saptamini si cateva zile, dintre care 2 in prima. Intentia nu a fost sa slabesc, si sa ma misc si sa ma simt bine. Cum am reusit asta? Seara de pe la 8:30 plimbare de cam 4.5-5 kilometri, posibil sa fie chiar o idee mai mult. Mai mult sau mai putin fortat, macar 2 litri de apa pe zi, desi ar trebui vreo 3. Evitat cit de cit excesul de grasimi, fast food, patiserie, eliminat complet alcoolul. Iesit si dimineata in cel putin 5 zile din 7 pentru o tura de vreo 4 kilometri pe jos (pana in Lidl si inapoi, trecut pe la un prieten, luat si pe asta, stat la povesti, eventual la mincat o gogoasa sau un croissant pe o banca pe undeva, dar aia destul de rar). Din decembrie voi reduce la zero dulciurile rafinate si voi incepe si ceva exercitii light pentru partea superioara a corpului (cel mai probabil PowerBall), probabil combinate cu niste sesiuni de autosugestionare/angel number frequency/binaural therapy audio. P.S. Si eu petrec vreo 6-7 ore pe zi pe scaun. Legat de intrebarea ta cu alimentele la care sa renunti, elimina complet margarina si mezelurile alea de doi lei pline de nenorociri. A, da, si incearca sa nu mai maninci sub nici o forma dupa ora 8. Eu maninc uneori pe la 8, insa incerc sa fie o cantitate mica si am grija sa nu mai bag nimic cand ma intorc acasa, eventual bag cam 1 l de apa, insa deloc de mincare, desi uneori ma tenteaza. Totul tine de control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă că-ți permiți... : )
Cheltuie banii pe ceva util