| anonima676564 a întrebat:

Am o problema care nu imi mai da pace.
Deci totul a inceput anul trecut - februarie. Aveam 70 de kg. Apoi am inceput sa fac foamea si cea mai mica greutate la care am ajuns am fost la 55, pe 7 noiembrie 2014. Nu va imaginati ca in luni de zile am sabit eu 15 kg. Faceam foame cate 3-4 zile apoi mancam normal. Slabeam cate 1 kg intreg pe zi happy.
Dar dupa 7 noiembrie am tot inceput sa mananc, nu am mai avut chef sau ambitie sa fam foamea cu toate ca 1 kg pe zi nu e de ici colo si acum am 60 sau 61 de kg.
Deci jur sa innebunesc! Azi dimineata aveam 60 kg iar acum 62 cu toate ca am mancat numai o felie de paine cu pateu, 2 portii mici de mancare de mazare si un mar, si apa. Cum Doamne iarta-ma m-am ingrasat 2 kg intr-o zi mancand asa putin?
In fine, idea este ca vreau ca in februarie, anul asta sa finalizez ceea ce am inceput anul trecut: vreau sa am sub 47 de kg! Am nevoie de incurajari deoarece sunt si suparata cand ma gandesc ca ajunsesem la 55. Inca 8 kg si reuseam. Dar nu, eu a trebuit sa imi bat joc sad

Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

În primul rând, greutate aia nu prea are relevanță atâta timp cât nu ne spui ce înălțime ai.
În al doilea rând, e cantitatea nu calitate. Ca să slăbești nu e nevoie să faci foame, ci să mânânci chestiile potrivite. Pâinea, mazărea, pateul sunt mâncăruri de care personal aș sta cât mai departe la o dietă de slăbire(și nu numai). Nu te mai uita cât ai pus în farfurie, încearcă să-ți numerii caloriile; mergi pe mult pește, multe legume, fructe(deși ai grijă la cantitate, unele fructe pot avea destule calorii), carne ușoară și stai departe de prăjeli, făinoase și zahăr adăugat. Chiar dacă reușești să slăbești, trebuie să înveți să mânânci sănătos sau cu timpul o să pui înapoi.
Renunță la obsesia cu urcatul pe cântar. Greutatea variază pe parcursul zilei, variază în funcție de perioada în care te aflii, variază în funcție de câta apă a reținut organimsul. Eu îți sugerez să te cântărești odată la 2-3 zile sau măcar zilnic dar numai dimineața.
E imposibil să pui sau să dai jos 1kg DOAR într-o zi, ce ai văzut tu pe cântar au fost probabil doar lichide reținute de organism.
Nu renunța doar pentru că ai călcat strâmb. Suntem oameni, facem greșeli... mergem mai departe. Faptul că ai pus înapoi câteva kg nu înseamnă că ți-ai ruinat dieta și nu mai poți ajunge la greutate dorită, doar că o să dureze mai mult.
Bonus: Sport, sport, sport. Crede-mă, e MULT mai ușor să slăbești odată ce adaugi sportul în ecuație. Să slăbești numai prin dietă e posibil, dar cu cât o să cânterești mai puțin cu atât o să ai nevoie să mânânci mai puține calorii și cu atât o să-ți fie mai greu. Ascultă de la cineva care a slăbit 10kg fără să facă foamea și nu a pus unul singur înapoi. Mult succes! happy