| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Hei.Am facut prea mult sport intr-o perioada scurta de timp si acum chiar daca alerg putin sau sar coarda ma dor gambele foarte rau.De ce? Ce as putea face sa dispara durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Probabil ca ai facut febra musculara fiindca corpul tau nu este obisnuit cu efortul. Iar tu ai facut un efort care a fost prea mult pentru tine. Ar trebui sa treaca in cateva zile.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai facut febra musculara si este nromal sa apara in urma unei activitati fizice care implica muschii.
Febra musculara se scoate prin mai multa miscare fizica, folosing aceeasi muschi, stiu ca-i ironic, dar este perect adevarat!
Deci, continua sa sari coarda si in 2-3 zile durerea va disparea complet!

| carla2010 a răspuns:

Varianta 1: ia o aspirina
Varianta 2: da-te cu un gel de-ala de dureri de muschi
varianta 3: dizolva intr-un pahar de apa jumatate de lingurita de bicarbonat si bea-l
Varianta 4: mananca ciocolata

| Monika12 a răspuns:

Ai putea sa iei o pauza de relaxare.