| FionaFlower12 a întrebat:

Hei! Am o intrebare, am citit pe internet ca guma de mestecat este daunatoare si stiam asta de aceea nu am mai mancat o lunga perioada de timp (cativa ani buni). Dar voiam sa mananc o guma azi si o guma maine si intrebarea mea este pot manca doar 2 gume fara sa patesc ceva? (Nu voi face un obicei sa mananc guma).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Am prins o data un fel de dependenta sau a fost prosteala de-a mea, mancam cate 3 gume pe zi timp de cateva luni si nu am patit nimic adica nu am nici o problema.

| FionaFlower12 explică (pentru RB26DETT):

Nu inteleg nimic, consumatorii de guma de mestecat spun ca nu le face nimic iar cei care nu consuma pentru ca stiu ce contine spun ca nu-i buna... oricum nu voi face o obsesie din asta asa ca nu-i panica.

| pwp a răspuns:

Eu mestec zilnic guma, mi se pare de bun simt sa ai o respiratie proaspata mai ales daca intri in contact cu cei din jur.
Nu vad de ce ar avea guma de mestecat efecte negative.

| FionaFlower12 explică (pentru pwp):

Daca ai sti nu ai mai manca... cauta pe net.

| PeFuga a răspuns:

In jur de 10 ani de mestecat guma, multa vreme chiar inghiteam gumele in loc sa le arunc si nu am nimic happy

| thenight a răspuns:

Mananc destul de multa guma aproape una pe zi si nu am patit nimic dela doua gume sigur nu patesti nimic

| tiago a răspuns:

Pai dupa cunostintele mele daca mesteci guma si inainte nai mancat nimic iti porneste sistemul digestiv si n-are nimic ce sa digere (practic nu e bine sa mananci guma inainte de masa)

| RB26DETT a răspuns (pentru tiago):

Am mancat timo de cateva luni guma in prostie, chiar si pe stomacul gol si nu am nimic laughing
Acum daca face unu la fel ca mine si ajunge la spital nu este vina mea! Asta depinde de fiecare, vad ca eu nu am patit nimic tongue cu toate ca se spune ca nu este bine oh go on

| pwp a răspuns (pentru RB26DETT):

Mestec zilnic guma, de obicei pe stomacul gol de aproximativ un an..si n-am nimic!

| Baiatudelacolt a răspuns:

Pai ai putea manca dar sa nu faci un obicei ca cand tu mesteci guma stomacul este pregetit sa primeasca mancare iar cum guma nu se inghite ppti sa iti dai stomacul peste cap.