| LovellyAngel a întrebat:

Hei. Am o problema destul de gravă. Cred ca mama mea este bolnava mental.
Face crize din orice, ma înjura, blestema, tipa la mine si chiar da in mine din motive banale precum ar fi ca nu fac curat in camera, desi totul e la loc. Sau ii spun ca nu vreau sa merg la facultatea aleasa de ea "farmacie" si ca imi doresc sa merg la "drept" incepe sa ma înjure si sa urle de ne stiu toti vecinii, mi-e si rusine sa ies pe scara. Nu stiu cum sa fac sa o conving sa meargă la un psihiatru, nu mai rezist si nu vreau sa ajung ca ea, sa ma distrugă si pe mine. Cu vorbitul frumos am încercat, nu e o soluție.
Va rog, ajutati-ma, orice sfat e bine venit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Din ceea ce spui trag o concluzie, ca orice om cu prejudecati: tatal tau fie a murit, fie a mers in strainataturi si si-a gasit vreo dama pe acolo, si mamei tale ii lipseste ceva mai mult de o mana de barbat in casa. In cazul acesta, singurul lucru ce-l poti face ar fi sa o scoti in lume, sa vada ca mai exista si alti barbati, etc.
Scuza-ma pentru mintea mea cea intunecata si plina de prejudecati. straight face

| Oliveoo a răspuns:

Chiar asa, cheama un psiholog la tine si/sau un preot happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheama un Psiholog acasa la tine.

| cristinicadulcica18 a răspuns:

Din ce am citit mai sus cred ca este ingrijorata de ceva. probabil are ceva pe suflet. probabil vrea ca totul sa fie perfect si nu stie cum sa se faca inteleasa. incearca sa ii arati ca esti perfect/a. sau doar incearca sa pleci din camera cand o vezi ca incepe sa se enerveze. trebuie sa te gandesti ca ea iti vrea doar binele. nu trebuie sa o convingi sa mearga la un psihiatru. poti sa ii aduci acasa un psiholog cu care sa comunice. succes incontinuare.

| kaliseei a răspuns:

Dar tatal tau unde este? Nici el nu reuseste,poate el o convinge...
Nu ai ce sa ii faci tu! Probabil are o problema,o suparare,sau poate este suparata ca nu vrei la farmacie, ma gandesc ca ea si-a dorit candva acolo si isi doreste ca prin tine ea sa se realizeze. Totusi, tu fa ceea ce iti place, da la drept indiferent de cum se comporta ea. Daca ii vei face pe plac, ai sa ajungi sa urasti meseria pe care o vei practica si vei regreta toata viata ca nu ai dat la drept.

| marian5888 a răspuns:

Cati ani ai?

| Buburuzoi a răspuns:

Vai..imi pare foarte rau pentru tine. Solutie cat mai benefica e sa-ti strangi cativa banuti si sa platesti psihologul sa vina sa vorbeasca cu ea. ii poti spune psihologului sa ii spuna ca un apropiat a chemat-o dar nu vrea sa-si dezvaluie identitatea..asta incat sa nu faca crize dupa ce pleaca psihologul.
Obisnuieste sa bea?