| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Mi-am dat o gaura in ureche acum 8 luni si daca nu tin cercel in ea se inchide in cel mult 3 zile. Mereu trebuie sa imping cercelul prin stratul care se formeaza. Ce sa fac sa nu se mai astupe? Am incercat si sa tin cercel de aur, dar mi s-a facut buba dupa o zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IuliaAna23 a răspuns:

Și eu am pățit la fel. Poți încerca să freci zona cu sare de câteva ori pe zi sau cu salivă. Știu că e un truc ciudat dar la mine a mers. Și încearcă să nu scoți cercelul din ureche ceva timp până se acomodează.

4 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Toată șmecheria constă prin faptul că după ce ai făcută gaura, mai trebuie în mod des să introduci partea de cap a unui ac simplu în care bagi ața pe gaura urechii.
Asta o faci din când în când ca de ex după o lună, sau 3luni or 6 luni pentru a nu se astupa. Nu este necesar din lună în lună dar, la 4 luni poți încerca cu capul de la ac mișcând acul în toate direcțiile formând mărirea și elasticitate găurii în excess în caz că porți cerceii/cercelul foarte rar.

Acum depinde și de ac cât de mare este gaura din ureche dată.
Apropo eu sunt băiat și am purtat cercel bumb mic numai din aur însă de curând m-am dat pe argint fără a face vreun format de bubă.
Fă cum ți-am spus și nu se va astupa, lărgindu-se și mai bine gaura atunci când purtăm cercei mai rar.

La tine gaura lobului urechii nu este lărgită destul de mult ci este făcută doar grosimea exactă pentru acei cercel.
Însă nu trebuie exactă ci puțin mai în excess în așa fel încât acea rană a găuri, să nu se vindece strâns riscând astuparea.

Eu dacă bag capul unui ac mai mare în lobul urechii intră lejer deși vârful de cercel pe care îl port este mai subțire ca vârful de ac gros.

| devilshelp a răspuns (pentru Legion7X):

Cred ca ar trebui sa o fac din luna in luna avand in vedere ca mie mi se astupa in 3 zile daca nu port cercel

| Legion7X a răspuns (pentru devilshelp):

Probabil ai dreptate.
Ai gaura astupată complet cum?
Încearcă cu capul unui ac mai subțire poate reușești să deschizi din nou gaura mișcând în toate direcțiile dar, nu forța deschiderea găuri ci încearcă foarte foarte ușor să faci să intre.

| devilshelp a răspuns (pentru Legion7X):

Nu e chiar complet astupata. Face un strat care nu ii permite cercelului sa treaca, trebuie sa il imping mai fortat ca sa pot sa imi pun cercelul