| Maria1123 a întrebat:

Am o intrebare.Ce ar trebui sa fac ca sa imi opresc cresterea in inaltime? Am aproape 1.67 si nu mai vreau sa cresc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| printesa16 a răspuns:

Te poti duce la sala pentru ca acolo ridici greutati deasupra capului.Coloana este presata de greutate si nu o sa se mai dezvolte, tocmai de asta culturistii sunt scunzi.Mai poti ridica si pe acasa daca ai, daca nu gasesti tu ceva.

7 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Câţi ani ai? Şi nu înţeleg de ce nu vrei să te mai înalţi. Fetele înalte sunt frumoase şi apreciate.
Nu ai ce să faci să îţi opreşti creşterea.Lasă—ţi organismul să se dezvolte normal.

| tyana a răspuns:

Păi o să mai creşti Maria.Nu în acelaşi ritm alert ca până acum dar câţiva centimetri tot o să te mai înalţi. Dacă eşti cumva slăbuţă şi asta te îngrijorează, să ştii că după 16 ani o să mai pui câteva kg pe tine iar la 18 vei fi o tânără frumoasă.Nu te îngrijora happy

| OnuOnulică a răspuns:

Uite o intrebare asemanatore http://www.tpu.ro/......i-cresc-e/

| SimonaCristina a răspuns:

Nu poti controla crestera in inaltime, ci doar cea in greutate. Oricum, fetele inalte sunt frumoase...

| DumiY a răspuns:

Buna!
Eu am 14 ani impliniti si am 1.65-1.66. Nu inteleg de ce ai vrea sa nu mai cresti?
Eu una imi doresc sa fiu mai inalta dar nu cred ca voi mai creste.
Unele fete ar da multe sa fie cat mai inalte.

Nu ai cum sa te opresti singura din inaltime. Acum depinde si de parintii/rudele tale cat de inalte sunt.

Pa, pa!

| ςσsmiη a răspuns:

Nimic, daca ai in jur de 15-16 ani nu ai de ce sa-ti faci griji, n-o sa mai cresti.
Anyway 1.67 nu-i deloc mult, gandeste-te ca in Olanda inaltimea MEDIE la femei e 1.75 iar aici in RO e undeva pe la 1.62. De ce n-ar vrea un om sa fie inalt?