| AlexHte a întrebat:

Azi mi-am.pus ochelari cu lentila de -1.Mi se mai pot reface ochii la normal adică sa scadă dioptria?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu port de 15 ani, si colegii de munca cam la fel, si colegii de facultate cam la fel si nimeni nu a scapat de dioptrii... nu il mai amagi, de miopie scapa doar prin operatie

| AlexHte explică (pentru suntserios):

Se mai poate agrava de la -1?

| suntserios a răspuns (pentru AlexHte):

Eu am inceput de la -0.75, acum am -3.5
asta nu inseamna ca e o regula, pot ramane la -1 sau pot creste

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Da pe la 45 de ani cand o sa incepi sa ai nevoie de ochelari cu +.

| Alfred0703 a răspuns:

De miopie scapi doar cu operatie. Poata-i toata ziua ca daca nu risti sa faci hipertensiune oculara si daca nu o tratezi, glaucom.

| Tudorromanul a răspuns:

Orbesti in *** de handicapat ba cum sa fi atat de handicapat gen mergi la doctor