| mrscarter a întrebat:

De cateva saptamani am sange in scaun. nu mereu, dar mi se intampla des, mi-am facut coprocultura si mi-a iesit bine. Ar putea fi vorba de cancer? Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Trebuie sa mergi la gastroenterologie pentru investigatii, evita alimentele grele, bauturile acide, etc si mergi pe multe fructe si legume proaspete, ceai de galbenele/ sunatoare / musetel.
Nu este cancer dar este o suferinta undeva pe tubul digestiv.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Coprocultura nu evidentiaza o sangerare digestiva oculta---ea identifica agentii patogeni proveniti din tubul digestiv, responsabili de infectiile digestive.
Pentru evidentierea sangelui in materiile fecale se efectueaza alte tipuri de teste :http://www.mymed.ro/......culte.html

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mananci condimentat? in special iute?
Totusi, ar fi bun sfatul medicului..nu crezi?
Nu te gandi la ce este mai rau, dar ar fi bine sa iei masuri in aceasta privinta
O zi frumoasa sa aihappy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea: hemoroizi. Ar trebui sa mergi la un doctor. Tratament: nimic din ce exista in Romania. Exista in Ungaria un unguent numit "Reparon". Costa 1400 forinti, adica in jur de 22-23 lei. Face minuni.

| DorinM a răspuns:

Mergi la un medic sa te vadă, nu da cu presupusul http://dr-catalin-luca.ro/site/cabinet-dr-catalin-luca.html sau scrie-i online http://dr-catalin-luca.ro/site/consultatii.html

| BeatriceL90L a răspuns:

De unde stii ca era sange? Sangele in scaun poate fii negricios, rosu inchis si rosu proaspat. Daca ar fi sange ar putea fi vorba de o iritare a colonului (la diaree acuta) sau o usoara hemoragie, poate fi si un ulcer gastric, etc.....trebuie sa mergi la medicul de familie, va face niste analize.