| roxana1969 a întrebat:

Oare o fobie se poate trata definitiv,si atacurile de panica? Pentru ca eu fac psiho-terapie,i-au medicamente, dar nu vad rezultate ....psihoterapia o fac de aprox 3 sapt dar in afara sa imi spuna psih. sa nu ma mai gandesc, prea multe nu-mi zice ce as putea face? helpp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatele vizibile pot necesita uneori ani de tratament. Faci exact ce ti se recomanda.

| Alcyon a răspuns:

Poate ca ar fi cazul sa mergi si la alt medic?

| IoanaPsy a răspuns:

In functie de fobie, terapia poate dura de la 12 sedinte la cateva zeci. Pentru fobii si atacuri de panica, se recomanda psihoterapia cognitiv-comportamentala. Daca nu vezi rezultate dupa 10 sedinte sau daca nu te intelegi bine cu psihoterapeutul tau, ar fi bine sa ii spui acest lucru si sa iti cauti pe altcineva. Procesul terapeutic nu poate avea loc daca nu se creeaza acea legatura intre terapeut si client. Oricum ar fi, rezultatele nu se vad peste noapte, iar medicatia isi face efectul in timp. Ma gandesc ca este vorba despre o situatie mai grava pentru ca de obicei pentru atacuri de panica si fobii nu se elibereaza medicatie. Si inca ceva, doar psihiatrul scrie si recomanda medicatie, psihologul nu are aceasta atributie.

| admiterea a răspuns (pentru IoanaPsy):

Incearca metoda Calatoria (The Journey), dar numai cu un practician acreditat - cu diploma de practica semnata de Brandon Bays. Metoda Calatoria ( www.metoda-calatoria.ro ) cuprinde zeci de tehnici, adaptate de terapeut pentru fiecare caz - cu solutie unica si terapie individualizata. Una dintre tehnicile Calatoria este realizata in mod special pentru fobii (altele pentru alergie, depresie, anxietate, frica de ceilalti, frica de moarte, etc) Cateodata rezultate evidente apar si dupa 1 singura sedinta. Sigur nu este nevoie de ani de terapie. Ai grija, totusi, sa te dai pe mainile unui terapeut acreditat (gasesti lista practicienilor acreditati pe The Journey Romania, sunt 14-15 in Romania), care stie sa faca terapie profunda de tip emotional si sa asiste la vindecarea emotionala in mod profesional. De regula, apar si vindecari de tip fizic in cazul acestei terapii, ca efect secundar :)