| MarieKanker a întrebat:

Hei TPU
Prietenul meu crede că ar avea candidă(candidoză). Povestea este următoarea:
Eu un interval de timp am fost bolnavă. Am duplicitate la rinichiul stâng, cel de-al 3-lea rinichi îmi pompează microbi în sânge când fac infecţie urinară. Astfel după ce-mi trece răceala, dacă nu iau medicamente (de obicei Uractiv) răceala mea ajunge în zona vaginului, făcând infecţie urinară şi de aici ştiţi simptomele.
Am avut contact sexual cu prietenul când aveam acea infecţie urinară, la câteva zile pielea capului penisului său inflamându-se, apărând mâncărimi puternice (reacţii ca la candidă)
Eu i-am spus ceea ce cred eu : Având în vedere că femeile fac candidă din cauza igienei proaste pentru că trebuie să se spele după fiecare contact sexual şi când scurgerile le sunt puternice...Probabil el doar are o infecţie pentru că s-a înmulţit numărul de bacterii la mine şi l-au afectat şi pe el.
El mi-a spus că nu a avut contact sexual cu nimeni altcineva ca să ajungă să ia.
EU SUNT SĂNĂTOASĂ, nu am candidă. Nu am simptome. Mă spăl mereu.S-a întâmplat asta acum o lună, pielea sa şi-a mai revenit însă are pieliţe încă. S-a dus să întrebe o farmacistă şi a zis că asta ar fi(candida), însă trebuie să se uite un dermatolog, ştiu.
Ar putea să aibă candidă?
PS: Aş crede că şi dacă ar avea ar fi mai greoi să mă afecteze pentru că din naştere fac infecţie urinară la răceli şi probabil corpul meu e obişnuit cu număr mai mare de bacterii ( asta e doar o părere )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la ginecolog si sa faci un consult. Unele femei nu au niciun simptom chiar daca sunt purtatoare.
Faptul ca poti face candida din cauza igienei precare este un mit. Poti faci candida sau orice infectie vaginala din numeroase motive precum: abuzul de antibiotice care distrug sistemul imunitar in timp si astfel flora vaginala (in special bacteriile mai agresive incep sa se inmulteasca prea mult, iar corpul nu le mai poate controla pentru ca sistemul imunitar este prea slabit sa faca asta), unele pilule contraceptive, spalaturile vaginale cu sapunuri prea agresive sau chiar prea dese, lenjeria intima din materiale care nu permit aerisirea zonei intime, precum polyesterul, indicat ar fi sa folosesti numai lenjerie intima din bumbac deoarece absoarbe transpiratia foarte usor, folosirea protejslipurilor faptul ca protejslipurile sunt mai groase si au banda aceea adeziva din plastic nu prea permit aerusirea zonei intime asa ca bacteriile vor creste mai mult, mancarurile prea bogate in carbohidrati si zahar, stresul. Astea sunt doar cateva dintre motivele pentru care faci candidoza. Vaginul are o flora care este reglata singura si mai ales vaginul se curata singur. Asa ca atat timp cat noi nu intervenim prea mult, suntem sanatoase si nu luam antibiotice, spalatul in zona intima nici nu ar fi necesar. Evident nu ar fi indicat din cauza mirosului, dar ideea este ca vaginul ar ramane sanatos chiar daca nu ne-am spala deloc in zona intima.
Asa ca mergeti amandoi la un ginecolog si testati-va. Este posibil sa fie vorba chiar si de o alta infectie vaginala.