| Jem65 a întrebat:

Hei TPU!
Prin iarna facusem un efort mai mare si pentru cateva secunde inima in loc sa imi bata mai tare, imi batuse mai incet si ma panicasem foarte mult.
Am fost la doctor si mi-a spus ca nu am nimic, doar ca de atunci, am observat ca am ceva la inima.
Problema e ca, parintii mei tot imi zic ca nu am nimic si ca e doar in capul meu, dar nu e asa, deoarece eu imi verific mereu inima, pun mana pe ea si simt cum bate diferit.
Eu sunt o persoane si putin mai anxioasa, dar nu are legatura asta acum.
Ce sfaturi mi-ati da astfel incat sa ii conving pe ai mei ca trebuie sa fac alt control, fara sa imi zica ca am fost deja si ca doctorul ala nu e nebun sa greseasca?
Pentru ca ma consuma chestia asta si nu mai stiu ce sa fac.
Dau funda!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e absolut nimic. A batut mai incet pentru ca tu te-ai oprit din respirat. Mergi la psiholog sau psihiatru

| Jem65 explică (pentru anonim_4396):

Am o bratara care imi masoara pulsul, si de fiecare data cand merg, nici prea repede dar nici prea incep, am crl putin 100 bpm.
Cum explici asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jem65):

Nu trebuie sa explic nimic. Mergi la psiholog ca nu ai nicio problema decat atunci cand te gandesti la acea "problema". Evident daca te sperii din orice inseamna ca tu nu mai faci niciun efort fizic si iesi putin din forma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai că are legătură anxietatea pentru că asta-i cauza. Ce spui tu pleacă de la minte, fiind anxios îți creezi stările astea. Cum zice și colegu', inima o bătut mai încet pentru că nu ai respirat, probabil te-ai oprit din respirat ca să-ți auzi tu inima mai bine, tot chestie de anxietate. Doctorul a spus că n-ai nimic, deci stai calm. Sunt oameni care spre exemplu chiar dacă sunt sătui își induc chiorăieli la stomac în colectiv (sală de clasă, întâlniri etc.) în situații de liniște, spre exemplu, si asta tot de la anxietate. Ăsta-i un exemplu ca să înțelegi că tu îti produci stările astea.

| Jem65 explică (pentru anonim_4396):

Nu rezolv nimic cu saturile voastre de milogi