| AnImElOvErBuTiDkQ7 a întrebat:

Hei TPU. Sunt confuza putin deoarece azi dimineata, cand m-am trezit si mi-am pus lenjeria intima pe mine, am vazut o pata de un lichid roz spre rosu dar si putin maro. Am zis sa il ignor. Dupa ce-am mancat am mai vazut doua pete, dar erau roz-maronii. Eu stiam doar de scurgeri, pe care le am. Am 11 ani. Inca nu i-am spus mamei, deoarece imi este frica sa ii spun. Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Posibil sa ti venit deja menstruatia.
In viata fiecarei fetite, viitoare domnisoare apar anumite modificari pe care DOAR o mama le poate explica.
Mergi la mami, cere un absorvant zici ceva de genul,, mami am observat pete roz pe chilot si cred e vorba de menstruatie'',, cred e timpul sa discutam despre asta.Stiu ca tu vei da cel mai bune informatii.
Sunt multe de aflat!
Succes!

| AnImElOvErBuTiDkQ7 explică (pentru Fatamuntilor):

Mersi mult

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AnImElOvErBuTiDkQ7):

Cu drag!
Nu uita ca mama poate fi cel mai bun sfatuitor, mai ales la varsta ta!
Mersi si eu de fundita.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se scrie confuză nu comfuză

| sierra1 a răspuns:

E a 3 a oară când ne toci cu asta! ți s-a mai răspuns! vrei să te lauzi in gura mare că ți-a venit menstruația? fă-o dar nu fă spam aici!

https://www.tpu.ro/......unt-putin/

https://www.tpu.ro/......u-stiu-de/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are de ce să îți fie frică să îi spui.

| Zuzu1991 a răspuns:

DE CE iti e frica sa ii spui?
daca nu ai facut nimic rau, atunci nu ar trebui sa iti fie frica, si...
gandeste in felul asta, daca ai o problema reala, si tu o tii ascunsa, va fi cu adevarat suparata cand v-a afla si oricum v-a afla

ca ar trebui sa fie suparata pe sine insasi pentru ca s-a ajuns in situatia ca tie iti e frica de ea, si NUMAI EA e devina de asta, asta e cu totul alta discutie, asa ca hai sa le luam pe rand, evident ca nu e totul in regula, vorbeste cu mama si spune-i exact ce ai observat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil a venit. De ce îți e frică să vorbești cu ea? E mama ta, nu trebuie... Și folosește un absorbant, sper că știi cum. happy

| stefiiii3 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, iti va explica ea ceea ce trebuie sa faci. Daca nu ai facut nimic, nu trebuie sa-ti fie frica ca tr va certa, este ceva normal in viata unei femei, fete.