| mellisaa92 a întrebat:

Heii! Am nevoie de parerile voastre sad Am 23 de ani si pana acum am avut un ciclu regulat. De ce poate sa imi intarzie menstruatia? Ultima menstruatie am avut-o pe 13 aprilie si ultimul contact sexual prin ianuarie, deci nu e nici o sansa sa fiu insarcinata. As aprecia raspunsurile voastre, fara mesaje gen : mergi la medic, ca o sa merg, dar vreau sa stiu cam la ce ma pot astepta. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De sfatuit sa mergi la medic oricum te voi sfatui.
Doar la medic veti gasi atat raspunsul CORECT(diagnosticul) cat si TRATAMENTUL corespunzator!
Cat despre cauze ar putea fi multiple cauze:
in primul rand probleme cu ovarele(infectii, raceli...), probleme de genul intreruperea timpurie a ciclului(menopauza)-menopauza incepe in jurul a 40-50 de ani insa unele femei intampina probleme chiar inainte de aceasta vastra chiar daca sunt foarte tinere.

Ar putea fi ceea ce eu am spus sau ar putea fi cu total altceva.

Ai grija de tine!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
E posibil sa-ti intarzie din cauza stresului sau poate ai racit la burtica. Totodata, exista sanse ca pur si simplu sa te fi sarit luna asta. Altceva nu cred ca are ce sa fie. happy

| mellisaa92 explică (pentru Adry05):

Adevarul e ca am cam fost stresata in ultimul timp, am foarte mult de invatat. Multumesc pentru raspuns!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, şi stresul poate genera întârzieri menstruale :(

Cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală izolată :)
Sau, poate este vorba de o afecţiune ovariană ( chist ovarian, S.O.P./ovare polichistice, etc. ), dar poate fi vorba şi de o afecţiune endocrină/tiroidiană :(

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......a-fac-mai/

Toate cele bune!

| Holy2010 a răspuns:

Daca excludem problemele ginecologice... Stresul, activitate fizica intensa modificari de greutate sau dieta.

| mellisaa92 explică (pentru Holy2010):

Multumesc mult pentru raspuns!