| LoredanaS19 a întrebat:

Heii lumee happy Am o mică problema..De aproape o săptămâna și ceva am probleme seara cu somnul...Nu adorm nici de cum, dacă încerc prea mult ma ia o durere de cap insuportabila, am niște pastile date de doctor dar nu își fac nici de cum efectul, și din cauza aceasta ziua sunt foarte obosita pentru ca adorm pe la 1-2 noaptea și dimineața ma trezesc la 6, care crede-ți ca ar fi cauza? Eu chiar nu ma simt bolnava sau ceva de genul,am toate analizele făcute sunt ok... chiar nu știu ce sa mai fac,știți voi ceva pentru a adormi seara ușor? PS. Am încercat și cu sportul seara și tot nici o șansa, la fel și cu muzica de adormit, parca mai mult ma stresează. Dau funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eduard619 a răspuns:

Incearca sa faci miscare cat mai multa in timpul zilei incearca sa te relaxezi, nu faci mare lucru cu medicamentele obiectivul tau trebuie sa fie sa obosesti si sa nu mai ai energie seara.
Incearca cu laptele cald/ceai happy
SPer ca te-am ajutat putin.

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Bio melatonina de la plafar si o sa adormi sigur, fara reactii adverse fiindca e 100%. naturala.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde ce bei ziua. Cafea, Cola, energizante. Daca faci asta, incearca sa renunti la ele.

| LoredanaS19 explică (pentru darrio2007):

Nu beau nici una dintre ele, înainte beam cola dar am renunțat pentru ca îmi provoca dureri de burta happy

| Freya1 a răspuns:

Ai insomni iar pastilele nu o sa faca nimic decat sa iti provoace dependenta.
Pote ai o viata sedentara sau ai foarte mulst stres cotidian si nu realizezi.Incearca sa bei ceva cald seara, sa faci o plimbare ziua, sa iti aerisesti des camera, iar pe la 22 seara stinge orce sursa de lumina sau tv pc si stai in pat incearca sa te gandesti profund la ce ai vrea sa visezi.
Si eu am probleme cu insomniile dar la mine e din viata sedentara si stres

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oboseste corpul. Daca faci 30 de minute de sport seara ( adica faci 5 genoflexiuni si 2 flotari, aia nu inseamna sport ) nu faci mare branza. Alearga mult, coboara/urca scari, fa ceva care te extenueaza.

| munteanuionvictor a răspuns:

Dormi după prânz?

| LoredanaS19 explică (pentru munteanuionvictor):

Dorm doar când sunt extrem de obosita și când nu ma pot concentra din cauza oboselii, atunci dorm câte 2 ore pe zi dar in rest nu happy

Răspuns utilizator avertizat
| Packer19 a răspuns:

Bea un ceai, incearca sa eviti mesele de seara grele...si doar cu acordul medicului tau, poti incerca imovane sau melatonina...si iti mai pot recomanda, pentru mine functioneaza https://www.youtube.com/watch?v=YtZmyG6HZII
La mine chiar are efect cand ma doare ceva si adorm si repede si usor din cauza frencventelor etc...

| Tusamadalina a răspuns:

Incearca sa bei ceai de romanita sau de menta.Eu la fel aveam aceeasi problema si m-au ajutat