| Irinamadgearu79 a întrebat:

Hey! Am si eu o problema si vin si eu in cautarea unor sfaturi din partea voastra. De mult timp eu am anxietate (10 ani) dar asta nu m-a oprit vreodata sa functionez normal. Am preocupari, fac sport, mancare, ies etc. Doar ca de un an si jumatate tot ma stresez aiurea pe chestii irationale, poate pentru voi va suna penibil dar ma tot stresez singura in capul meu gandindu ma la situatii care pe mine ma sperie si nu ma pot oprii. Chestia asta a inceput si continua prin intrebari fara sens de exemplu la inceput tot ma intrebam daca o sa mi revina anxietatea si etc. apoi daca vreodata voi ajunge sa fiu depresiva sa-mi fac ceva rau, daca o sa ajung criminala, nebuna, daca o sa mor, daca o sa fiu vreodata lesbi si lucruri care nu au nici o treaba cu minelaughing. Ideea e ca eu nu am nici o problema de genul doar ca tot imi pun intrebarile astea care sunt foarte negative si nu ma pot oprii. si zilnic sunt concentrata cum sa scap de a ma intreba prostiile astea si urmatoarea zi ma intreb ceva care iar sa mi creeze o obsesie si pe care sa ma stresez. Fac psihoterapie, yoga. Psiholoaga imi spune ca eu sunt foarte ok si nu s caz de pastile fiindca repet functionez normal, fac activitati nu stau degeaba dar continui sa ma tot stresez pe prostii fara sens. Stiu ca nu este o problema grava toata lumea imi spune doar ca eu nu ma pot dezvata din a ma stresa. Va rog sa mi spuneti daca aveti vreo idee cum sa ma opresc si sa nu ma mai focusez doar pe asta si cum sa scap fiindca de un an tot caut o solutie cu toate ca poate solutia este simpla si probabil penibil de usoara si voi ajunge sa ma simt tampita ca m-am stresat pe o problema inexistentahappy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Bună,
Problema este clar inexistentă.
Însă, dacă simți ca gândurile obsesive nu ți dau pace poate ar trebui sa vorbești și cu un psihiatru.
Nu știu dacă luați ceva pentru anxietate?
Psiholoaga trebuia sa va ajute pana acum, adică cam în zece ședințe, deja trebuia sa simțiți o ameliorare.
Nu sunteți ok în gândurile acestea care dacă ar fi ocazionale nu ar fi bai, dar dacă nu va dau pace or sa va epuizeze.
Ar fi trebuit sa va învețe cum sa comutați gândurile.
Poate hipnoza v ar fi de folos.
Toate cele bune,

| Irinamadgearu79 explică (pentru ioana748):

Hey, am discutat la psihiatru si nu mi recomanda inca pastile fiindca a zis ca s destul de bine. Mi-a dat cv natural pe 3 luni dar poate nici nu i vorba ca vin gandurile singure dar cumva m-am obisnuit asa mult sa mi aduc aminte, sa-mi fac griji ca nu stiu sa ma dezobisnuiesc. Ea mi spune sa mi repet zilnic afirmatii pozitive dar asa intru in alea negative ca uit sa le zic pe cele pozitive gandindu ma ca nu ma vor ajuta asa mult. O sa incerc sa ma tin cat mai mult de ele pana mi se amelioreaza. Doamne ajuta sa-mi treaca daca ma tin de exercitii si sunt constanta in afirmatii pozitive fiindca incep un joc unde nu pot lua pastile delochappy!

| ioana748 a răspuns (pentru Irinamadgearu79):

Mulțumesc pentru funda❤

| doctorandus a răspuns (pentru Irinamadgearu79):

Daca ti-a dat ceva natural, ori nu e psihiatru, ori e psihiatru care e bolnav psihic.

| ioana748 a răspuns (pentru Irinamadgearu79):

Hei,
Gândurile vin singure și sa nu avem impresia ca le putem controla întru totul.
Sa nu fim ipocriți și sa nu ne mințim singuri.
Într adevăr când vin gânduri ciudate trebuie înlocuite cu altele.
Oamenii spirituali le înlocuiesc cu semnul crucii, tatăl nostru și ceva psalmi înainte de culcare.
Cei atei cu o poezie drăguță sau întra într un peisaj frumos ca în televizor și și imaginează ca sunt parte din peisaj.
Se așează pe iarba din tablou și se liniștesc.
Afirmațiile pozitive ajuta și ele.
Nu putem opri gândurile dar putem controla ce facem cu ele.
Într un fel sau altul cu toții suntem vulnerabili.
Cu cât realizam ca nu avem de ce sa ne fie frica de moarte cu atât devenim mai liniștiți.
Viata este o călătorie pe pământ și cam atât.
Sa ne bucuram de aceasta călătorie oricât ar dura ea.
Viata frumoasa și lumina în gânduri va doresc.happy

| Irinamadgearu79 explică (pentru doctorandus):

De ce sa fie bolnav psihiclaughing? nu mi-a dat hemeopat sau ceva nu stiu sa ma exprim sa ti zic exact ce e dar este Gaba si 5HTP, si nu numai ca nu s singurul caz dar am intalnit multe fete care avem aceiasi prescriptie cu aceleasi pastilelaughing. sunt aminoacizi din ce stiu sper sa nu zic vreo prostiehappy. Pur si simplu niste calmante mai usoare

13 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Probabil e OCD https://www.reginamaria.ro/......compulsiva
Ideea e ca o pastila nu poate distruge gandurile, indiferent despre ce pastila vorbim, posibil sa tina mai mult de domeniul psihologic, nu cel psihiatric, ar fi bine sa cauti o parere si in acea directie.

| Irinamadgearu79 explică (pentru MarianWLF):

Hello, desigur am cerut multe opinii dar OCD nu este si iti voi explica, nu fac compulsii si nu am aceleasi simptome. De aceea e anxietate generalizata si un panic disorder. Ideea e ca eu ma panichez foarte usor la mai orice gand si raman setata pe el. Dar cumva incep sa inteleg ca e doar un obicei de care trebuie sa ma dezvat de aceea lucrez mai mult pe el.

| Sophieka a răspuns:

Pune-te sa citesti o carte, sa scrii afirmatii pozitive sau sa faci ceva util ori de cate ori iti apare anxietatea / intrebarile acestea fara sens.

Toti avem parte de ele doar ca trebuie sa le controlam noi altfel se pun ele sa ne controleze pe noi apoi pe vietile noastre...

| Irinamadgearu79 explică (pentru Sophieka):

Eu una am impresia ca daca mi pun o intrebare sunt ciudata ori a venit cu vreun motiv si mi e teama sa nu se intample, ma voi tine mai mult de exercitii si afirmatii pozitive fiindcs ce i drept nu prea le am facut, doar am vorbit la psiholog si am sperat sa treaca dar n am facut tot ce mi-a zis

| nevermind1234 a răspuns:

Tu nu ai nicio problema 'mentala', doar un 'obicei prost'. Gandurile negative sunt inevitabile; toata lumea le are. Important este sa nu le dai curs. Daca stai bine sa te gandesti cate chestii urate ti se pot intampla in viata asta, non stop, sau prin cate schimbari trece fiecare persoana in fiecare etapa a vietii, ai s-o iei razna. Trateaza-le ca pe niste simple probabilitati. Si accepta ideea ca nu poti controla totul. Ai grija de tine fizic si psihic, inconjoara-te de oameni cu care rezonezi si te simti bine si fii pozitiva. Asta e tot ce poti face pentru a diminua numarul de probabilitati negative. De moment, traieste-ti viata, prezentul. Viitorul depinde de cat mult bine aduci in viata ta acum.

| Irinamadgearu79 explică (pentru nevermind1234):

Buna, da din pacate am momente cand le readuc singura si ma intreb prostii fara motiv apoi ma sperii ca de ce m-am intrebat asta. Sper sa scap de obiceiul asta prost cumva doar ca repet fac orice dar parca tot le repet la nesfarsit in cap si nu inteleg de ce naiba nu ma pot oprii. In rest sunt constienta ca e o porcarie, ca nu i ceva grav doar ca ma streseaza ca nu ma pot oprii din a le repeta si mai rau a ma stresa ca nu scap de ele si nu reusesc sa tac in capul meulaughing

| everything29 a răspuns:

Sesiune de regresie

| Irinamadgearu79 explică (pentru everything29):

Sincer, in asta chiar nu prea cred...