| AjutorNeconditionat a întrebat:

Pana acum doi ani eram o persoana foarte deschisă amuzanta cu destul de mulți prieteni. Îmi era foarte usor sa ma exprim și sa fiu in largul meu in orice împrejurare. Dar apoi,totul s-a schimbat. Am fost rănită foarte rau de câteva ori. Am început și liceul unde,oricât de sociabilă și prietenoasa obișnuiam sa fiu, aici nu am putut sa ma integrez nici acum, după 1 an fiindcă in preajma colegilor noi nu mai pot sa fiu eu însămi. Ma stresez din orice. Petrec mult timp făcând nimic fiindcă dacă unul dintre puținii prieteni care mi-au mai rămas ma cheamă undeva eu ma tem de penibil. Adica as putea spune ca am o mare fobie de a nu părea ridicola,incordata, timida, neamuzanta. Problema in toate astea este ca eu nu sunt o persoana timida..am un temperament coleric as putea spune. Dar teama asta de a nu părea practic ce nu sunt de fapt ma omoară...chiar nu stiu ce sa fac. Asta îmi preocupa 24/7. Va rog ajutați-ma. Sunt conștientă ca nu sunteți psihologi dar nimic nu e mai valoros decât o părere a unei persoane care poate a mai trecut prin asa ceva. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Felissa13Eden a răspuns:

Am patit exact la fel.
Dupa generala, unde eram toti prieteni si ieseam mereu, a inceput liceul.La liceu se schimba treaba, oamenii te judeca, faci parte din anumite grupulete, esti impartit pe categorii sociale.In esenta, liceul e naspa, iar oamenii si mai si.
Eu una, ca stiu cum a fost liceul, nu te sfatuiesc sa iti faci prieteni apropiati din clasa, pentru ca o sa va despartiti si doar pierzi timpul.
De cele mai multe ori, daca ne temem sa nu fim vazuti intr-un anumit fel, fix asa ne percep oamenii. Daca tu zici ca nu te intelegi cu ceilalti, de ce ti-ar mai pasa de parerea lor, daca oricum nu is persoane apropiate? Gandeste-te cat de mult te consumi pentru niste persoane care abia isi amintesc de tine.Fii tu, socializeaza cu oameni noi, fa-ti prieteni din alte parti.Nu stii ce pierzi pana nu iti infrangi teama.E greu sa incepi ceva, dar pe parcurs, cand asta o sa te faca fericita, o sa vezi ca a meritat.
Vorbeste cu prietenii dinainte, cu cei cu care te intelegeai bine.Iesi mai mult din casa. Spre exemplu, am cunoscut oameni la biblioteca, oameni faini happy
Fa activitati extrascolare: voluntariat(asta ajuta foarte mult), sau ocupa-te de un hobby.Si invatatul iti ocupa timpul cumva.
Nu e vina ta, liceul trece, si cu prieteni si fara prieteni, e o perioada complet nefolositoare.La facultate se schimba totul, o sa fie mult mai bine.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si eu eram asa si inca mai am urme de ganduri de genul dar am invatat sa le ignor si ma bazez pe faptul ca traiesc pentru mine, nu pentru altii, si atunci nu merita sa stau sa-mi fac probleme cu ce gandesc altii de mine, conteaza sa fac ce simt si ma face pe mine sa ma simt bine (exceptand, normal, ce le-ar putea face altora rau)

| Donsavas a răspuns:

Fobia e semn de boala psihică și se trateaza la psihiatrie. Cu tratament, nu vei mai avea parte de stres.

| AjutorNeconditionat explică (pentru Donsavas):

Psihiatrie mult spus. Ajutor psihologic ar mai fi mai corect. Nu consider necesare medicamentele intr-un astfel de context unde posibila cauza sa fie o încredere in persoana proprie pierdută.