| marrr a întrebat:

Heyhappy. Oricat as manca, mi se pare ca nu prea ma ingras. Am auzit ca asta inseamna ca organismul meu asimileaza mancarea mai repede[sau ceva de genul] si ca in timp voi ajunge sa o asimilez tot mai greu si o sa devin grasa la batranete. E adevarat sau e doar un mit?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| clauss a răspuns:

Corpul se mai schimba, vb de femei, de la o nastere, sau alti factori si te mai poti ingrasa, dar daca corpul tau e slab si asimileaza bine mancarea, nici la batranete nu vei pune prea mult, asa incat sa te crezi grasa, deci cred ca e un mit, eu de exemplu cat as manca nu ma ingras

| YourDailyApple a răspuns:

Tocmai asta inseamna ca organismul NU asimileaza mancarea daca nu pui kilograme in plus. Cel mai probabil ai un metabolism accelerat adica arderea grasimii se face intr-un ritm mai rapid la tine decat la altii, sau poate fi o predispozitie genetica, probleme cu glanda tiroida thinking Ar fi fost indicat sa ne spui si noua, varsta, intaltimea si greutatea ca sa ne putem da seama. Incearca sa vorbesti cu un nutritionist ca nu strica. Chestia cu luarea in greutate dupa o anumita varsta este adevarata dar nu te speria, tututror li se incetineste metabolismul cu trecerea anilor. Eu cunosc si persoane care pot manca foarte multi si tot nu pun pe ele nimic, dupa cum am mai spus si genetica joaca un rol important in asta.