| PuținConteazăNumele a întrebat:

Am 15 ani și de vreo 5 luni am pe testiculul drept o formațiune mică și Alba așa că un bob de mazăre dar mult mult mai mică. Din cate am citit pe net ar putea fi un spermatocel, eu acum as vrea sa va întreb dacă este periculos, dacă pot patii ceva? Nu stiu de ce dar nu le-am spus părinților până în momentul de față, deși îl am de 5 luni, cel puțin atunci observat eu, si acum 2 zile am apăsat "chestia" ca un cos si a ieșit din el un fel de lichid albicios, ca sperma iar după pielea din jurul lui s-a făcut mai roșie, ca si cum s-ar fi inflamat, iar aseară am avut dureri la testicul, dar foarte ușoare, de abia le simțeam, dar totuși erau acolo, nu stiu daca este vorba despre vreo răceală sau din cauza acelei
"chestii". Stiu ca pentru ceva concret am nevoie de ajutorul unu medic dar am spus să întreb aici mai întâi. Mulțumesc pentru răbdare, o zi buna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pe testicul e cam greu să vezi bube și să le storci. Nu de alta, dar e ascuns în scrot. Așadar, e vorba probabil de un simplu coș, sau un furuncul. Cel mai sigur ar fi să mergi la medicul de familie sau la un dermatolog (dar tot medicul de familie te trimite la specialist) pentru diagnostic și tratament.

| CuriousStuff a răspuns:

Cel mai probabil e un cos, lasa-l in pace. Daca mai apare mergi la dermatolog, nu ai motiv de ingrijorare.