| Justmeandmysmile a întrebat:

am mare nevoie de ajutor. Nu mai pot, vreau sa slabesc. Am slabit in vara 5kg si m-am ingrasat pana in ianuarie anul acesta 8kg si am doar 15 ani.SUnt la cativa pasi de greutatea mamei mele crying. EU fac si aerobic dar cum a inceput scoala mi-e foarte greu sa merg zilnic, desi marea mea problema este mancarea.Nu ma pot abtine, mananc in cantitati marie fie ca mi-a foame sau nu. Nu pot renuntala "gustarelele" dintre mese. Vreau sa slabesc, dar nu pot. Mi-e greu si cu scoala in acelasi timp. Ajutor sad FUndita. Va rog nu va purtati urat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O alimentatie cat mai echilibrata este secretul mentinerii, iar in cazul in care nu face parte din "stilul" tau de viata, te poate ajuta sa slabesti considerabil.In schimb, nu va fi suficient pentru obtinerea rezultatelor dorite.Va trebui sa faci modificari considerabile in alimentatie si sa-ti faci timp de sport. Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chipsurile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte,alune,migdale, fistic, sau paine.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal, datorita uleiului).In schimb, hidratarea este foarte importanta.Pentru a reduce pofta de mancare,bea inainte de fiecare masa un pahar de apa(sau chiar ceai cald),iar pentru a mentine mai mult senzatia de satietate,bea cate un pahar de apa dupa fiecare masa. Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin.Ca gustare intre mese,opteaza pentru ceva usor,sarac in kcal,cum ar fi un iaurt,sau un fruct.Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.20-30 de minute de alergare/zi, cu viteza medie, te vor ajuta sa obtii rezultatele dorite.Succes.

7 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Nu mai fă cumpărături, așa n-o să ai ce să mai mănânci.
În timpul școlii nu-ți cumpăra pachet. Dacă stai puțin flămândă vei slăbi. Multă baftă!

| Rockart a răspuns (pentru Doηηa):

Ahm. Cum să nu...

Ca să slăbeşti sănătos ai nevoie de o alimentaţie sănătoasă, echilibrată şi mult sport. Dacă stai flămând nu faci decât să-ţi slăbeşti organismul/imunitatea şi te pască toate bolile pământului.

| utilitati a răspuns:

Poate te ajuta acest site : http://adf.ly/53Aup

| highheadshot a răspuns:

Mai lasa "gustarelele" si mancarea in exces si apuca-te de o curawinking.

| NoriStefi a răspuns:

Ceea ce nu trebuie sa faci este sa faci foamea.Mananca la ore fixe nu sari peste micul dejun, nu manca dupa 7 si fa mult sport cum ar fi abdomene si din astea si nu manca prea multe dulciuri, mananca mai multe legume si fructe.

| EllaHughWarner13 a răspuns:

Nu renunta la mancare in schimb trebuie multa miscare multe abdomene ca la scoala si genoflexiuni... A si apa cu lamaie functioneaza. Bafta.

| cata1140 a răspuns:

Poi eu zic sa faci asa : Trebuie sa mananci mai putin si lasa gustarelele cum au zis si ceilaltiwinking. Cand pleci la scaola nu iti baga pachet si nu iti cumpara nimic de la vreun magazin. Cand vi de la scoala incearca sa mananci foarte putin si in timpul liber incearca sa faci sport. orce.sa fugi e foarte indicatwinking

Sper ca te-am ajutat happy