| Aniella24 a întrebat:

Cred ca am nevoie de ochelari. Am ajuns la aceasta concluzie din cauza ca nu vad la tabla adica vad cuvintele incurcate vad literele cifrele incurcate si vad asa puncte galbene. Mentionez ca stau in banca a5-a dar odata am stat in a 3-a si tot asa vedeam. Am vorbit cu mama si a spus ca o sa mergem la un control.
Credeti ca am nevoie de ochelari? DAU FUNDITA! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vezi e clar ca ai nevoie de ochelari

| hummmer a răspuns:

Du-te la control şi poţi alege ori lentile de contact ori ochelari, după cum spune medicul.

| despina17 a răspuns:

Daca nu vezi sa citesti inseamna ca esti dizlexica si poate ai si probleme cu vederea dar fa-ti un control pentru sanatatea ta funda

| Aniella24 explică (pentru despina17):

Nu am zis ca nu vad sa citesc. Citesc chiar foarte bine si repede. Am spus ca nu vad la tabla...Adica vad cuvintele incurcate unele cu altele. Nu vad de la distanta mai pe scurt. Sper ca ai inteles. :*

| minnie20 a răspuns:

Eu vad bine si tot port ochelari.Mi-a facut mama intr-o zi programare la control (nu stiu de ce) si a trebui sa merg cu ea si atunci am aflat ca trebuie sa port ochelari.Deci clar DA, iti recomand sa mergi sa iti faci un control, mai bine acum ca se corecteaza.Noroc

| Blondiii67 a răspuns:

Cred ca da ..Asa ceva nu se intampla oamenilor cu vedere buna! Spune-i profesorului sa te mute in prima sau a doua banca si sa mergi neaparat la un control unde medicul iti va da sfaturi si daca ai probleme va trebui sa iti cumperi ochelari sau sa iti pui lentile de contact. Sper ca te-am ajutat! :**>big grin

| Aniella24 explică (pentru Blondiii67):

Am vorbit cu diriginta dar ea crede ca mint in legatura cu statul in banca. Oricum mersi de raspuns.

| Aniella24 explică (pentru Blondiii67):

Mai astept raspunsuri.

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

Da, cred ca ai nevoie de ochelari.se poate sa ai astigmetism (nu e grav) sau alte probleme.Ar trebui sa mergi la medicul oftalmolog care iti va zice exact ce trebuie sa faci. Succes! :*