| Panteraa a întrebat:

Daca iau dimineata micul dejun, iar peste zi nu mai mananc decat niste fructe, legume sau iaurturi cu 0-2% grasime si seara dupa 6-7 nu mai pun gura pe nimic ajuta la slabit? Daca da, cam cat as putea pierde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 63, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 2-4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Se poate folosi şi "metoda" indicată de tine, dar NU o recomand deoarece NU este sănătoasă :(

O zi frumoasă.

8 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Pt a te menitine sanatos, trebuie sa ia trei mese pe zi principale si sa nu sari peste ele pentru ca atunci cand sari corpul la masa urmatoare stocheaza hrana, de ce? pentru ca el crede ca nu ai ce sa manaci toasa ziua si atunci cand manaci incerca sa faca provizii, asta inseamna ca atunci te ingrasi. si e normal sa manaci cat mai deversificat ca sa ii asiguri ogranismului tau toti nutrientii de care are nevoie pentru a lucra optim. La micul dejun e ok, niste fructe, un iaurt, un ceai, branza, catve felii de paine ( dimineata e de preferat sa manaci cel mai mult pentru ca atunci organismul isi ia energia pe toata ziua), pranzul, o salata ( legumele nu ingrasa), o supa, o ciorba, ceva usor pentru organism, iar seara de preferat legume. NU te mai gandi la cate kg pierzi, gandeste-te ca organismul tau pierde minerale si vitamine importante cat de infometezi tu si il infometezi si pe el. Daca manaci corect si diferificat o sa ai greutatea normala. Si trebuie sa faci si miscare pentru a pierde acele kg in plus si pentru a avea musculatura pentru a te ajuta sa pierzi kg si atunci cand nu faci nimic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Panteraa explică (pentru bursuc001):

17 ani, 1, 73 inaltime, 65 kg, fata. Aveam 61 de kg vara asta si ma simteam bine cum eram, dar acum nu.

| bursuc001 a răspuns (pentru Panteraa):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 63, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 2-4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Se poate folosi şi "metoda" indicată de tine, dar NU o recomand deoarece NU este sănătoasă :(

O zi frumoasă.

Răspuns utilizator avertizat
| NaneSchizophrenia a răspuns:

Da ajuta, in jur la 3 kilograme in 3 saptamani.