| skrrizt a întrebat:

Sfaturi pentru a avea succes la liceu? Vreau sa invat mai bine si sa ma concentrez mai bine pe invatat.
Am trecut a 10, la mate info.

Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

Prezenta constanta te va ajuta foarte mult. Incearca pe cat posibil sa nu chiulesti. Dat fiind ca iti va fi greu sa inveti la toate materiile, te poate ajuta mult sa prinzi din clasa teoria.
Foloseste cu incredere internetul pentru explicatii suplimentare daca nu intelegi ceva din lectie sau, daca ai profi buni, nu ezita sa pui intrebari pana intelegi perfect.
Nu te stresa prea mult cu materiile slab reprezentative profilului tau (in afara de cele pentru bac). Altfel, nu o sa mai ai viata sociala.
Incearca sa inveti logic pe cat se poate si nu sa tocesti. Citeste, înțelege cum functioneaza lucrurile si asta face cat 10 ore de memorat ca pe poezie.
Identifica-ti tipul de memorie.
https://www.google.ro/amp/s/destepti.ro/tipuri-de-inteligenta%3famp
Foloseste-l pentru a asimila mai usor informatii. Poate esti genul care invata mai usor daca subliniaza in mai multe culori sau isi pune muzica pe fundal.
Nu nega restul aspectelor vietii. Contrar a ce ar spune "ai' batrani", viata ta nu trebuie sa se rezume la scoala si atat. Fa-ti prieteni, iesi cu ei, joaca-te, practica un hobby, gaseste timp si pentru tine. Altfel, vei fi trist si neimplinit.
Profita de perioada asta prin a fi echilibrat si prin a invata in mod inteligent, nu (doar) mult.

| skrrizt explică (pentru Delcatty):

Mda, nu exista posibilitatea de chiul sau chestii de genul pentru ca e un liceu usor strict si nu avem voie sa parasim incinta pana la ora 14, doar cu aviz de eliberare.

| Delcatty a răspuns (pentru skrrizt):

Am inteles.
Multa bafta la liceu!

| skrrizt explică (pentru Delcatty):

Multumesc!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Așa mă mințeam și eu în fiecare început de an. Știi ceva? până la urmă informația din liceu e multă și degeaba. concentrează-te strict pe ce te interesează și ce-ți este util și restul dă-le naiba și bucură-te cât încă mai ai timp liber.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Iti zic din propria experienta ca singurul lucru care chiar m-a motivat sa învăț, a fost bursa laughing in clasa a 9 a nu mi am batut capul, am zis ca oricum e doar primul an, nu contează. In clasa a 10 a m-am străduit acolo 10% dar tot n a fost cine stie ce. In clasa a 11 a, am dat tot ce am putut, si am iesit cu media anuală de 9, si am primit si bursa. Regula e simpla: "vanezi" notele (Asa cum zic profesorii mei). Chiar din primele saptamani de scoala, daca v a predat ceva al istorie, înveți si ora următoare de istorie o rogi tu pe profa sa te asculte. Dacă știi că ora trecută l a ascultat pe colegul ce e înaintea ta la catalog, stii ca urmezi tu, asa ca înveți lectia. Stiu ca o sa fie dificil si tentat, or sa zică coelgii "hai ba la narghilea ca si asa sunt primele saptamani" dar lasa i pe ei sa se duca, ca dupa tu, după ce ai destule note, sa te duci cu prietenii si sa le râzi in nas ca se duc singuri in ultimele saptamani de scoala. Si cu testele la fel, daca stii sau bănuiești ca profesorul o sa ti dea un test următoarea ora, înveți. Nu contează in ce mod înveți (logic sau papagaliceste, important e să stii). Poti si sa-i întrebi pe colegii ce-i vezi ca mereu iau note mari, să-i întrebi cum reușesc.

| andrefrancais a răspuns:

Sa scapi de obsesiile care le ai si nu te lasa sa inveti(calculatorul, telefonul etc)

| ConnorRK800 a răspuns:

Uhm, cel mai benefic lucru pe care l-ai putea face este sa inveti doar la materiile care iti vor fi de folos in viata ta (informatica, fizica, matematica, romana) si la care vei da examenul de bacalaureat, restul fiind extras (inveti doar de trecere la ele). Nu numai ca esti eliberat de posibilitatea de a avea un stres imens pe tine, dar vei fii, oarecum, relaxat psihic. Asta am facut eu pana acum si inca voi face de-acum incolo, still going strong.
Te asigur, nu notele "bune" obtinute in liceu iti vor asigura un venit salarial decent.

| skrrizt explică (pentru ConnorRK800):

Problema este ca toti profesorii considera ca materia lor este importanta si te tocesc la cap cu ea