| alexmoarti12 a întrebat:

Heyy TPU! Am o intrebare: cate kilograme trebuie sa am la 15 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raizeek a răspuns:

Eu am 14 ani si am 65. Deci eu cred ca la 15 ani ar trebui sa ai in jur de 70. Funda? Te rog

14 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime ai acum ( respectiv dacă eşti fată ori băiat ).

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de parintii tai.De inaltime. Daca parintii tai sunt slabuti si mici si tu vei avea mai putine kilograme. 25-28-30 de kg, ca sa iti dau un raspuns dar ti-am zis, depinde de adn.

| Awwwww a răspuns (pentru anonim_4396):

,,25-28-30 de kg'''? Nici un copil de 15 ani nu are in jur de 30 kg

| anonim_4396 a răspuns (pentru Awwwww):

Pai ce sa spun si eu daca nu stiu inaltimea? Sunt copiisi cu ami multe kilograme in plus sau minus fata de normal dar daca punea intrebarea gen:" am 15 ani si atatea kg, e normal?", puteam da un raspuns.

| Awwwww a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi, la 1, 40 ai vreo 30 kg, iar la 15 ani ai mult mai mult; vreo 45-50kg(depinde de inaltime)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Awwwww):

Lia eu am 1, 70, 40 de ani(!) si 64 de kg.Se tine comt si de inaltime dar si de ani. La 15 ani si 50 kg mi se pare anormal. Prea greu. In fine. Greutatea normala se calculeaza in functie de inaltime dar si de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si chiar daca parintii tai sunt mai plinuti si grei, e posibil ca la aceasta varsta tu sa fii mai usor, dupa o vreme vei prinde rapid in greutate.

| Kriss96 a răspuns:

Greutatea ideala se stabileste in functie de inaltime! Nu de varsta. Poate tu la 15 ani ai 1.55, iar altul are 1.80
Nu vrei cam multe? Poate ai nevoie sa-ti spunem si ce sa mananci in functie de cati ani are matusa ta.

| bula2014 a răspuns:

(GM+GT)/3 =GI unde GM= greutatea mamei GT=Greutatea tatalui GI= greutatea ta ideala

| MyToXicRoMaNcE a răspuns:

50-60-65 kilograme!

| mircea1996 a răspuns:

May pretene, ce inaltime ai? in functie de inaltime, trebuie sa ai cu 5, 6 sau chiar 10 kg mai putin decat inaltimea ta.

| Vokero a răspuns:

Cu formula urmatoare, poti afla greutatea ideala la orice varsta: greutatea / înălţimea la pătrat

| Ciorogariu_Razvan_1998 a răspuns:

Depinde si de inaltime.