| Maya06 a întrebat:

Hristos a Inviat! De ceva timp urmaresc pe YouTube un canal al unei vegane(Freelee the Banana Girl) si mi se pare forte interesant stilul ei de viata.As vrea sa incep si au sa fiu vegana dar nu 100% pentru ca mi-e cam frica sincera sa fiu, un unchi de al meu a fost foarte mult timp vegetarian si anul acesta s-a operat de cancer la colon.As vrea sa mananc carne max. de 2x pe saptamana si lactate nu prea as renunta la ele mai ales la lapte.Sunt foarte hotarata pe chestia asta pentru ca am vazut ce musculatura are aceasta femeie si as vrea si eu sa arat mai bine daca tot vine vara pt.ca sunt si eu o impatimita a sportului si am si fost sportiva de performanta.Precizez ca o saptamana am incercat sa nu mananc carne si m-am simtit mai energica si nici nu am simtit nevoia sa consum dulciuri(sunt inebunita dupa dulciuri) si asa am slabit 1, 5 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! eu sunt vegan de aprox 2 luni(in trecut de 2luni vegetariana) si ma simt mult mai bine. am slabit. tu o sa slabesti (sau tonifiezi daca esti deja slaba)
freelee este cea mai tare. daca vrei sa treci pe acest stil de viata documenteaza-te. iti recomand discursul lui gary yourofsky si forks over knives. te vor convinge.
poate unchiul tau a fost incercat de Dumnezeu. sper ca este bine.
nu mori fara proteine ANIMALE. crede-ma. si exista si proteine din plante. eu mi-am facut analize si le am 116, iar maximul este 140-150(nu mai stiu)
P.S. scuze de intarziere

2 răspunsuri:
| Syndre a răspuns:

De ce vrei să fii vegetariană/vegană? Nu am nici-o problemă cu cei care aleg stilul ăsta de viață, să nu se înțeleagă greșit, dar sunt curioasă care e motivul tău.
Dacă răspunsul tău e pentru că vrei să-ți dezvolți masa musculară și să-ți modelezi corpul, află că deși posibil e MULT mai complicat într-o dietă vegetariană. Ai nevoie de o dietă bogată în proteine pentru așa ceva, iar cele mai bune surse de proteine rămân carnea de pasăre, peștele și lactale în opinia mea(DAR sunt și multe surse foarte bune vegetariene).
Dacă vrei un corp fain ai nevoie de o alimentație corectă și asta se poate obține atât printr-o dietă vegană cât și una normală, nu e nevoie să renunți la carne.
Oricum, ca să-ți răspund la toată întrebare, o dietă vegetariană nu-ți afectează sănătatea deci n-ai de ce să-ți faci griji(cu condiția să mânânci sănătos și să faci rost de toți nutrienții de care ai nevoie).
Cât despre slăbit, contează câte calorii mânânci nu CE mânânci. Ba din contra, mulți nutriționiști recomandă consumul multor proteine atunci când se încearcă să slăbească.
Dulciurile sunt doar o chestie de disciplină. Dacă vrei un corp fain te abții de la prăjituri zilnic.

| jmekerashu a răspuns:

Pentru musculatură ai nevoie de proteine. De multe proteine. Dacă ești dispusă să compensezi cantitate de proteine din carne cu o baniță de fasole (soia sau alte din neamul lor) poți să încerci, dar țin să-ți amintesc că omul este o ființă omnivoră (să nu te gândești că mănâncă oameni))) și are nevoie atât de produse vegetale cât și de carne. Veganizmul nu e o soluție. Dacă vrei să te simți bine, fă un regim alimentar echilibrat și alternează-l cu exerciții (sport). Iar ce vrei să faci tu te va scăpa de niște kilograme, ca mai apoi să le pui la loc. Și nu uita - orice exagerare e rea - http://www.i-medic.ro/stiri/regimul-vegetarian-ar-putea-fi-rau-pentru-inima