| Parakeets a întrebat:

Https://www.tpu.ro/......reun-risc/

Chiar este adevărat?
Atât de nocivă să fie de fapt guma de mestecat? Atâtea Euri să conțină totuși ceva așa de micuț?
Și totuși chiar și de ar conține ce spune, tot TPU-ul, cum pot ajunge substanțele alea în stomac sau organism, dacă noi nu înghițim de fapt nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Contine e-uri, chiar daca guma in sine nu ajunge in stomac, aroma dulce care exista la exteriorul gumei se dizolva si ajunge in organism, acum treaba cu E urile e discutabila, nu ne putem feri 100%, cel mai nociv lucru legat de guma este faptul ca nu suntem facuti sa fim rumegatori, suntem facuti sa inghitim hrana, si tu mestecand guma incontinu, o ora sau mai mult pacalesti organismul ca urmeaza sa ii oferi hrana, stomacul pregatindu-se de digestie incepe sa secrete acid gastric pe care nu il foloseste, ca nu ii dai nimic, asa apar durerile de stomac si problemele cu aciditatea in exces, de aceea trebuie evitata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înghiți scuipatul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prin salivă. Pe aceea o înghiți, dacă nu o scuipi tot timpul.
Ești chiar așa de prostuță, sau te prefaci, ca să devii interesantă?

| doctorandus a răspuns:

Daca mesteci o guma pe saptamana n-are nimic.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si in general cei care se tem de E-uri sufera de paranoia.

| Parakeets explică (pentru doctorandus):

Credeți? laughing)
Adevărul e că, cu Euri, fără Euri, oamenii tot mor o dată. laughing)
Aveți dreptate, d Doctorandus.
O să le consum happy Acum chiar am și scop de a slăbi. big grin
Mă duc și-mi iau toate gumele din magazin și mă pun pe mestecat și rumegat. Trebuie să slăbesc, de data asta chiar trebuie să o fac. Cu orice preț.
Mi-am găsit noua muză. M-am îndrăgostit, d Doctorandus. Inima o să-mi cedeze și de data asta, nu de la grăsimi ci de la tensiuni/pulsiuni/emoții. big grin
Deci trebuie să-l prind pe proful ăsta hot și se*y și arrr. Trebuie să-l prind în mrejele mele și deci să folosesc tot arsenalul, printre care trebuie și să slăbesc. Urgent!
Deci mă duc să-mi iau toate gumele din magazin, dacă nici gumele nu mă țin departe de mâncare și proful ăsta hot, nu știu ce mă mai poate opri atunci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ce e generalizarea asta stupida? Exista nspe gume. Unele mai ok ca altele. Si e-uri oricum se baga in mai toate alea.