| Daniel_5079 a întrebat:

Ieri am cazut pe genunchi la fotbal. Genunchiul mi s-a umflat ingrozitor. Cum am ajuns acasa, am aplicat gheata timp de 20 de minute, apoi am repetat figura la fiecare 2 ore. Astazi am observat ca s-a desumflat simtitor, dar mi-a ramas in zona aceea "o punga" si cateva vanatai. La atingere este relativ tare, intre moale si tare. Dureri in momentul atingerii nu resimt.

Vreau sa ma indrumati si pe mine: as putea avea apa la genunchi? Cum se poate trata cu exactitate aceasta afectiune? Credeti ca ar fi necesar sa ma prezint la ortoped?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Foloseste unguent-venoton si o genunchera. Maseaza locul usor, ajuta la resorbtia hemoragiei! Desigur un control de specialitate nu strica!

5 răspunsuri:
| andreii2 a răspuns:

Iti spun din proprie experienta.Aceasta durere va trece, dar trebuie sa te gandesti la ce e mai rau.Chiar daca durerea dispare dupa 2-3 saptamani la o urmatoare lovitura vei avea mai mult de suferit.
Ce ai de pierdut daca mergi la mecic. Cel putin el te poate linisti daca nu e nimic grav.NU RISCA, si mergi la medic.
baftawinking

| treipuncte a răspuns:

Poi nu stiu ce sa zic...pe ce teren jucai? s-ar putea sa fie o vanataie dar trece happy am cazut si eu la fotbal de o gramada de ori
si numai vantaiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu cred că ştii ce rişti...Articulaţiile genunchilor suportă toată greutatea corpului şi nu ştii ce greutate vei avea cand vei mai îmbătrâni. Poţi să faci complicaţii incredibile. Du-te la medicul ortoped să faci în primul rând o radiografie. Sănătate!

| Danutsa_3595 a răspuns:

Da.desigur. noi nu te putem ajuta.adica eu as vrea sa te ajut dar nu am avut niciodata asa ceva.adica nu mi s-a intamplat si nu vreau sa te indrum gresit.sa ti se intample din vina mea.mai bine te-ai prezenta la ortoped cum ai spus si tu
Sa te recuperezi cat mai repede!

| Daniel_5079 explică:

Acum am observat alt lucru, rotula mea nu a fost atinsa deloc. Am o umflatura sub genunchi la 2-3 cm. Azi s-a retras si mai mult si au disparut din vanatai, dar totusi a ramas acea "punga" de ceva. Am vrut sa merg azi la medic, dar am zis sa mai stau maxim o zi sa vad cum se resimte. Nu ma doare absolut deloc cand il misc, cand il indoi sau cand incerc sa dau cu piciorul in ceva.

Ce ar putea fi acea "pungulita"? Cum am spus, e relativ tare si nu resimt dureri in zona ei.