| Kodoku a întrebat:

Imi e FOARTE frica de ace de seringa si de cusut, putin si de cutite (alea noi, ca cele mai vechi nu taie aproape de loc rolling on the floor ). Ce pot face sa scap de frica? De fiecare daca cand vad un ac de seringa deja simt cum ma "topesc" iar la cele de cusut si cutite imi e frica sa le ating.

Ajutor? Dau si funda doar dati-mi niste sfaturi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stiai ca... te poti taia chiar si cu o coala de scris ("ministeriala")? Si este mult mai dureroasa decat taiettura cu un cutit sau intepatura unui ac?

Ceea mai buna metoda sa scapi de o frica este s-o inveti, sa stii cum sa te feresti de consecinte negative, periculoase!
Iti recomand sa inveti cum se coasa cu AC si ATA. Indiferent daca esti fata sau baiat, oricand ti se poate rupe un nasture si trebuie sa-l cosi la loc. E o operatiune simpla, ce noi am invatat in primele doua clase primare.
La fel, trebuie sa inveti si cum se lucreaza SIGUR cu "unelte periculoase", cum sunt cutitul, masina de tocat, cum sa gatesti mancaruri simple dar gudtoase, cum sa urci sigur pe o scara, un pom, sa culegi fructele etc.
Aceste lucruri ar trebui sa-ti invete parintii si/sau bunicii.
Daca esti atenta si curioasa, atunci multe lucruri poti invata astfel, chiar si de la straini.

Pentru viata trebuie sa inveti si lucrurile practice, fiindca literatura si istoria nu tine loc de foame...

| Legion7X a răspuns:

Când am făcut operație de polipii pe gură. A fost ca în filmele horror. Am fost legat de mâini și de picioare stând pe un scaun apoi a înfășurat un ceolofan deasupra mea ca să nu curgă sânge. După care a început să înșire în jurul meu trusa de cuțite, ace, pile, patent, pensete etc
După care a urmat operația happy