| LucaTheodor a întrebat:

Imi puteti spun o dieta ( fara sport ) ca sa slabesc maxim 8 kg in maxim 4 luni sau mai putin.
Dieta sa nu contina:
- Lactate (nu suport lactatele)
- Piure, cartofi fierti, ciorba, supa, etc
- Pastile sau pilule de slabit ( am auzit ca sunt nocive organismului)
- Stafide
Funda dietei care dureaza cel mai putin timp si care este cea mai detaliata.
P.S Nu scrieti link-ul siteului ca ma incurcati si ma pierd in detalii, scriet in raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, nu mai sări cu atâtea pretenții!
Mergi pe o alimentație săracă în calorii dar care să asigure minimul de nutrienți pentru buna funcționare a organismului, multă mișcare fizică pentru arderea caloriilor.
De asemenea, important de reținut este corecta lor combinație, a alimentelor.
http://calorii.oneden.com/
http://www.ziare.com/articole/alimente+combinatie+slabit
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă dietele.
Mergi mai bine pe o alimentaţie săracă caloric, în care să intre şi mişcarea fizică zilnică.
Te pup!

| xDr0gs a răspuns:

Lasa dietele ca nu rezolvi nimic.
Invata sa mananci fara grasimi. Evita carnea prajita, fiarta, inabusita.
Mananca lactate, carne de pui fructe, legume.Si mult sport ai doar de castigat!

| MissPussy a răspuns:

Ce nu trebuie sa mananci atunci cand tii cura de slabire:
1) Fara paine si paste
2) Fara carne ( Carnea este benefica intr-un organism dar nu in exces).
3) Fara dulciuri.
4) Fara lactate ( Din cate ai mentionat mai sus nici nu iti plac lactatele deci nu iti va fi o problema.)
5) Fara prajeli ( Cartofi prajiti)

Ce ar fi necesar sa mancam in timpul unei diete:
1) Legume. Salate cu multe legume de tot felul este sanatos te satura dar iti si da energie. Sau mai poti manca cateva legume alaturi de anumite preparate.
2) Orez fiert impreuna cu o salata sau sa fie fiert si putin de tot prajit in ulei de MASLINE nu floarea-soarelui.
3) Cartofi. In mare parte ar fi fost buni niste catrofi fierti dar daca nu vrei atunci merge cu niste cartofi la cuptor.( Intr-o tigaie pui putin ulei si pui cartofii taiati cubulete si daca doresti cu cateva condimente deasupra cartofilor.)
4) Fructe. In loc de ciocolata sau prajituri poti folosi ca desert un fruct. Este la fel de dulce si delicios ca o prajitura dar mult mai sanatos. E bine sa mananci cel putin 1 fruct pe zi.
2) Iaurt. Nu stiu daca nici iaurturile nu iti plac dar in ori ce caz nu este obligatoriu sa mananci. Nu trebuie sa il mananci cimplu, mai poti adauga anumite lucruri care sa fie sanatoase si sa iti placa.
6) Peste. Pestele este carne dar o carne care nu are atatea grasimi ca, canrea de porc, vita, oaie. Carnea pestelui este recomandata in alimentatia unui om.

Si cam atat cu alimentatia dar acum stiu ca nu vrei sa faci sport dar totusi putin trebuie altfel nu vei putea sa slabesti cat doresti intr-un timp mai scurt. Nu trebuie neaparat sa te duci la sala. In cazul in care ai treaba nu te apuci acum sa iesi afara sa alergi. NU! Poti pur si simplu cand te trezesti te duci bei o cana rece de apa pentru ati da energie, deschizi geamul in camera ta si faci putina gimnastica de dimniata rapid sau daca ai in casa o greutate(gantera) de cate kg doresti si in fiecare zi cate putin si astfel iti lucreaza mushi si arde caloriile. Dupa sport ar fi bine sa iei un fruct pe care sa il mananci si nu e bine ca imediat dupa ce ai facut aceasta gimnastica sa te duci sa mananci deoarece tot efortul a fost o pierdere de timp.
Sper ca te-am ajutat. Succes!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MissPussy):

Bună.
Este corect să dai sursa copierii, așa cere regulamentul: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.