| anonim_4396 a întrebat:

In luna septembrie mi-a venit ciclu cu 8 zile inainte fata de luna august, sangerarea a durat 3-4 zile, apoi dupa 6 zile am avut dureri asemanatoare celor menstruale de dimineata. apoi pe la pranz am avut sangerari de culoare inchisa si au continuat. Se poate sa am ciclu menstrual de 2 ori pe luna? Precizez ca nu mi-am inceput viata sexuala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Este o dereglare hormonala.Stai linistita se va rezolva de la sine.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o dereglare hormonala destul de grava care aproape sigur NU se va rezolva de la sine.
Sa zicem ca mai lasi o luna si daca ciclul nu redevine normal, cu dureri mici si regulat, te duci repejor la medic. Cu cat tratezi mai degraba chestiile astea cu atat ai sanse mai mari de normalizare. Daca stai si astepti sa se rezolve de la sine, problema se tot agraveaza si ajungi la operatie cat ai zice peste.
Daca te temi de ginecolog, lasa-ma sa-ti spun ca fiind virgina nu te va consulta ca pe femei, ci iti va face ecografie si multe analize de sange pentru a determina nivelurile hormonilor.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Prima parte să zicem că e normală... Poate fi o dereglare hormonală şi din această cauză ţi-a venit mai devreme... Sau poate ciclul tău nu este regulat şi a avut de data asta o durată mai scurtă. E posibil ţi să ai menstruaţie de 2 ori pe lună. Se întâmplă mai ales dacă eşti stresată... În acelaşi timp poate fi o infecţie provocată de medicamente (dacă ai luat antibiotice) sau de o răceală etc. Mergi la medic pentru investigaţii.

| Mwhahahaa a răspuns:

Ok, Maria...Am inteles cat de cat situatia ta... Dar scuza-ma ca nu te pot ajuta, deoarece nu le am cu aceste "probleme"sad
Dar... puteai sa te exprimi si tu altfel... ex: "menstruatia" etc...

pa'pa...si sper sa te lamuresti in curand cu problema tasad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu trebuie să-ți începi viața sexuală, te poți juca și este suficient să te "stropească" cu o picătură de lichid seminal și pac, sarcina.
Trecând peste acest aspect, da, se poate să vină și de două ori pe lună. Dacă menstra a fost în primele zile ale lunii (1-3) adunate cu 28 de zile vei vedea că fac 29-31 și ești tot în aceeași lună.
Că a venit mai devreme cu 8 zile și la câteva zile mai târziu a mai fost o sângerare însoțită de dureri pelviene posibil să fi răcită sau dereglări hormonale.
Consultă un medic ginecolog, un medic endocrinolog pentru dozările hormonale și un ecograf abdominalo-pelvian 3D ajută la punerea diagnosticului corect și implicit instituirea unui tratament corespunzător nevoilor tale.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuia sa vb despre ciclu an felul asta mai ales cas probleme personale sfatul meu nu mai scrie asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil un medic ti-ar fi mai de mare folos decat ti-ar fi raspunsurile acestea.Consulta un medic ginecolog.happy

Tchee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In caz de ciclu abundent cu cheaguri si dereglari de ciclu Cretisoara.(Ceai sau picaturi)