| intrebsaafluadevarul a întrebat:

In urma cu ceva timp la analize mi-au fost descoperite probleme cu ficatul. Mi s-a prescris silimarina timp de 3 luni. Am citit ca silimarina ar creste nivelul de estrogen. Este adevarat? Eu fac sala, am nevoie de testosteron, nu de estrogen. A mai consumat cineva silimarina? Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Mama,doar ca ei nu ii pasa de estrogeni ci de cum sa se facă bine.
Cred ca o data ce ai descoperit o problema la ficat ar trebui sa faci o investigație mai amănunțită, plus vieremie sa nu cumva sa fi luat o boala cu transmitere cum e hepatita c spre exemplu.

Cred ca ar trebui sa ne preocupam sa fim bine și sănătoși, si dupa de cum sa ne formam mușchii la sala ca să aratam intr-un fel.

| VoidEternal a răspuns (pentru Freya1):

Viremia se face doar după ce ai un test pozitiv de hepatita.

| Freya1 a răspuns (pentru VoidEternal):

Mamei mele ia ieșit o analiza mai proasta la ficat, ficatul gras cum s-ar zice și probleme la fiara.Iar atunci a trimis-o direct la vieremie.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ce probleme au descoperit? Silimarina e OK însă nu rezolvă toate problemele ficatului, apoi ai grijă că eforturile mari făcute de-a lungul zilei / timpului distrug ficatul. Sper că nu iei prostii de făcut mușchi și mănânci în paralel niște carne de porc fiindcă mă distrugi! Dă-ne te rog mai multe detalii despre acea problemă! Numai bine!

| intrebsaafluadevarul explică (pentru Caro34):

Aspartataminotransferaza si alaninaminotransferaza marite

una din ele, nu mai stiu exact care, in jur de 160 U/L - normal era

| Caro34 a răspuns (pentru intrebsaafluadevarul):

Astea sunt enzime hepatice și ele ajută la diferite procese ale ficatului în corelație cu alte organe. Reduce grăsimile, bea ceaiuri hepatice, regim alimentar! Poți încerca și postul intermitent - detalii găsești pe YouTube la Doctor Cip un medic craiovean ce a terminat cu nota 10 medicina! Are și niște cărți scoase pe care le recomand cu căldură! Numai bine!

| NuCitescNotificari a răspuns:

Tu oricum ai nivel foarte mare de estrogen. Asa ca, daca mai creste cu putin, e tot aia. Tie iti trebuia mai mult testosteron inca din nastere.