| Hellobello a întrebat:

La 22 de saptamani, o sarcina se vede la un ecograf abdominal simplu? Am facut unul azi fara sa ii spun doctorului ca eu cred ca sunt insarcinata, iar el nu a zis nimic de vreo sarcina. S-ar fi vazut oricum la 22de saptamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA s-ar fi vazut PERFECT, fiindca sarcina de aceasta varsta ar avea marimea apropiata de cea a copilului la nastere. big grin

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Judecand dupa tot isoricul intrebarilor tale si dupa cate vizite ai facut la ginecologi care iti spun sa nu se vede nici o sarcina, imi pare ca tu inventezi povesti "insarcinate", pentru ca, nici cel mai prost giencolog nu poate rata o sarcina la 22 de saptamani, aia este vizibila deja cu ochiul liber si de novici, dapai de un ginecolog, doar daca nu cumva povestea ta este inventata...

https://www.tpu.ro/utilizator/abezid/intrebari/

| Hellobello explică (pentru Violleta2022):

Nu am fost la ginecologi
Am specificat ca am facut o ecografie abdominala simpla fara sa ii spun doctorului despre ingrijorarea mea
A fost o ecografie de un minut, nu a durat mai mult, foarte superficiala, la final spunand doar ca nu sunt modificari
Cititi cu atentie intrebarile va rog

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hellobello):

NU pot sa inteleg, te macina ceva si cand te duci la medic nu spui nimic, nu interbi nimic, platetsi o ecografie superficial facuta si pleci la feld e nelamurita cum ai venit.
Sincer, a meritat atatia bani si atata efort, sa te duci la o ecografie, fara sa deschizi gura si sa intrebi esentialul?

| Hellobello explică (pentru Violleta2022):

Nu am spus pentru ca a venit mama cu mine si nu am putut zice nimic. Dar chiar si fara sa zic, la 22 de sptamani nu s-ar fi vazut cum pune apartul ala pe burta chiar daca nu era ginecolog? Nu se putea vedea si fara sa zic? La 16 saptamani de la contact am fost la o ecografie abdomino pelvina si i-am spus ca ma ingrijoreaza ca imi intarzie menstruatia. Doctorul a spus ca e totul normal si ca trebuie sa vina. Nu se vedea nici la acea ecografie? Abdonimo pelvina la 16 saptamani?

| Hellobello explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu ce sa mai fac si cum sa o mai dau
De 5 luni stau intr-un stres continuu si nu pot sa fac nimic din cauza gandului astuia
Imi vine ciclu si zic ca ma linistesc apoi vad si aud cazuri in care au aflat ca sunt insarcinate fix cand au nascut. Sau situatii, exact ca a mea, in care le venea ciclu in fiecare luna si ele erau gravide. Nu mai suport atata stres mi s-a luat. Si voi stiti doar sa aruncati cu noroi si sa faceti omul sa se simta si mai rau. Nu pot sa merg la ginecolog fara sa afle tot neamul meu, nu pot
Imi trebuie bani ca sa ma duc la ginecolog si nu am de unde sa ii iau. Nu pot sa fac lucrurile pe ascuns, e usor de zis "du-te la ginecolog". Puneti-va in situatia mea si apoi vorbiti

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hellobello):

Dar tu cum te simti? La 5luni jumate cat sunt cele 22 de saptamani, daca ai fii gravida, ar trebui sa ai burta vizibila.
Se vede burta?
Tu ce simti?
Bate copilul ori nu? Ca la prima sarcina, copilul misca de la 16 -16.5 saptamani.
In orice caz, sunt socata, cum poti sa mergi la un medic, sa nu-i spui ce banuiesti, sa nu-i spui ce sa caute si sa nu intrebi nimic. Dupa cum vezi, asa cum ai intrat, asa ai iesit!
Du-te tu la un ginecolog mai bine, daca esti atat de ingrijorata, ala are metodele lui sa te controleze si daca nu ai ciclul de atatea luni si nici insarcinata nu esti, va sti el, ce sa-ti prescrie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hellobello):

Cum sa ma pun in situatia ta?
Cand ai creier in cap, nu ajungi in situatia ta!
Oricum, chiar daca etsi insarcinata, acum ar fi prea tarziu sa mai faci avort, deci, copilasul se va naste oricum.
Cat priveste protectia, daca nu ai aflata pana acum, un simplu balonas, numit prezervativ, pus INTOTDEAUNA diniante de a fii introdus in vaginul fetei, te protejeaza in totalitate de o posibila sarcina sau o boala venerica.
De aceea este recomandat ca copii mici sa nu se joace de-a sexul, ca se pot intampla accidente si afla toata familia!
Ma rog, ca afla este una, mai nasol este ca, bietii parinti mai trebuie sa creasca inca un copil, pe care nu l-au vrut si nu au incotro, ca nu pot forta adolescenta sa faca avort, nu?
Vezi, daca aveai educatie sexuala, sau te tinea mama in casa, fara atata libertinaj, nu ajungeai aici, cu atata stres si probleme pe cap.

| Hellobello explică (pentru Violleta2022):

V-am trimis un mesaj in privat. Il puteti citi daca doriti si imi puteti raspunde acolo. Multumesc

| Andrei258 a răspuns:

La 3 luni jumatate se vede iar la 4 jumatate incepe sa miste