| rclau14 a întrebat:

Lipsa de calciu se manifesta si prin maini si picioare reci sau n-are nici o legatura? am luat ginko prim timp de 2 saptamani si nu simt nici cel mai mic efect benefic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tomthecat a răspuns:

Hipocalcemia severă poate induce tulburări de ritm cardiac / HIPOTENSIUNE ARTERIALĂ şi implicit circulaţie periferică deficitară.
Ar fi foarte util un set complet de analize. E posibil să ai o anemie (hemoglobină scăzută), o hipocalcemie (concentraţie scăzută a calciului în sânge), etc. Sper din toată inima să fie vorba de un simplu dezechilibru hidroelectrolitic care se poate corecta (organismul are nevoie de oligoelemente adică săruri minerale, calciu, magneziu, potasiu, etc).

Câteva măsuri : consumă un pic mai multă sare şi bea multe lichide ca să ai tensiune arterială mai mare. Consumă ZILNIC lactate (mai ales iaurt) cu condiţia SĂ NU FIE GRASE! Fără brânzeturi fermentate (brânză topită, caşcaval, brânză de burduf).

Numai medicul de familie poate interpreta datele de laborator (analizele medicale), poate pune un diagnostic corect şi poate corecta toate deficitele / carenţele din organismul tău. Trebuie să te hrăneşti foarte bine, o hrană VARIATĂ care să conţină toate principiile nutritive dar evită cât poţi GRĂSIMILE ANIMALE (slănină, untură, smântână, frişcă, unt, mezeluri) pentru că se depun la nivelul pereţilor interni ai arterelor / venelor şi produc ATEROMATOZĂ, îngreunând mai rău circulaţia sanguină care oricum la tine este destul de deficitară.

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

O circulatie deficitara(transportul oxigenului cu ajutorul sangelui, catre extremitati), nu se rezolva in doua saptamani.Trebuie luat ginkgo biloba, cel putin 3 luni,consecutiv,mai ales in perioadele reci(iarna, vasele de sange, devin mai rigide, sangele circula mai greu). Trebuie sa-ti fie cald la picioare, maini si cap, deci trebuiesc acoperite.Trebuie sa iei si BETAHISTINA LPH, concomitent ci Ginkgo(se da compensat, cu reteta de la medicul de familie).Ai cumva si zgomote in urechi? Se cheama acufene si le auzi mai mult cand este liniste.
Calciul si magneziul(impreuna se asimileaza mai bine calciul), sunt bune pentru circulatie deficitara.Eu am Ca destul,dar tot am probleme cu circulatia,cu acufenele(dar sunt si mai invarsta).
Odihna, linistea, eliminarea stresului, sport si miscare multa, sunt cele mai bune medicamente!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Numai analizele de sange pot confirma daca ai asa ceva.
http://www.romedic.ro/hipocalcemie
Te pup!

| rclau14 explică:

Foarte bune ultimele doua raspunsuri. intr-o saptamana doua ma voi duce sa-mi fac analizele, dar mai am o intrebare, pot lua ginko prim cu calciu in acelasi timp?

| cata1255 a răspuns:

Sincer lipsa de calciu nu are nici o legatura, mainile si picioarele reci sunt din cauza ca circula foarte greu sangele in maini sau picioare