| anonim_4396 a întrebat:

M-a sunat la un moment dat cineva si m-a intrebat: "Auzi, tu visezi alb-negru sau color?!". Probabil evident, m-am prapadit de ras, amintindu-mi de nota amuzanta a intrebarii.
Serios vorbind, eu consider ca nu pot sa imi dau seama cum visez! Sunt persoane care imi spun ca viseaza color, in timp ce altele imi spun ca e normal sa visezi alb-negru.
Daca ar fi sa imi amintesc, imi amintesc decat contururi, si nu pot sa imi dau seama daca visez...color sau alb-negru!

Voi cum visati?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Color 100%

| whatevernvm a răspuns:

Minunata intrebarea ta!

La fel ca tine, nici eu nu imi dau seama decat in vis daca visul e color sau alb - negru, insa cand ma trezesc, daca e sa imi pun intrebarea asta nu imi dau seama si nu pot distinge.
Cand e sa imi amintesc un vis, imi amintesc visul improvizat, in nici un caz cum era el initial. Amanunte cum ar fi asta se pierd in inconstient, in timp ce dorm.
Probabil niciodata nu imi voi da seama.

Multa bafta in continuare! happy

| lulu_5281 a răspuns:

Cele mai multe vise sunt in culori, desi oamenii nu pot fii constienti de acest lucru, fie pentru ca au dificultati in amintirea viselor lor, fie datorita faptul ca in mod natural culoarea face parte din experienta noastra vizuala.

Oamenii care in viata reala sunt constieti de culori, fie ca lucreaza in domeniul artistic, intr-o fabrica de vopseluri, sau intr-un loc viu colorat, isi pot aminti mult mai des culorile din timpul viselor.

Cand vine vorba de visele in culori sau alb negru, stiinta se mentine divizata. Unii oameni de stiinta considera ca 80% din visele noastre sunt vise in culori. Ei cred ca aceste vise in culori se intampla mai tarziu in timpul somnului in timp ce visele alb-negru apar mai devreme in timpul somnului. Alte pareri sustin ca nu visam alb-negru si ca acest lucru este biologic imposibil.

Culorile din timpul viselor pot transmite diferite idei si simboluri:
Alb- succes, spiritualitate, puritate;
Albastru- libertate, ajutor din partea altora;
Roz- succes, lipsa de teama;
Verde- calatori, viata, pace;
Galben- fericire, esec, noi inceputuri;
Negru - probleme, dificultati;
Rosu- furie, anxietate, avertizare;

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Mereu am visat color!love struck

| Eღilia62 a răspuns:

Eu dimineata imi amintesc color.

| Deny1333 a răspuns:

De obicei color, dar am avut şi vise alb-negru. thinking

| andra_9585 a răspuns:

Nici eu nu prea imi dau seamahee hee...credca in toate felurile, oricum nu conteaza asta, conteaza ce visezitongue

| IWillNotBeFalseInWhoIAmAsLongAsBreathe a răspuns:

Eu visez color, si visele par asa de reale thinking nu am visat niciodat alb negru sincer thinking

| Lovely_6403 a răspuns:

Dar ati observat ca atunci cand dormiti si visati timpul trece atat repede? Si nu crezi ca au trecut 8, 9, 10, 11 sau chiar si 12 ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Habar n-am daca ma crezi eu cand visez nu stiu nici cum arata oamenii rar se intampla sa am un vis clar! e ciudat dar eu ma gandeam ca visez o noapte intreaga!rolling on the floor dar cica nu visezi nici un minut! o e chestie si cu visurile asteathinking:-)))) bafta! te pup pa-pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era o teorie cum ca oamenii care au avut televizor din copilarie viseaza color iar cei fara viseaza alb-negru.mi se pare o aberatielaughing).nu imi aduc aminte sa fi visat alb-negru, dar in 2 culori da.probabil depinde de vis

| kittykat a răspuns:

Acum cand am citit intrebarea ta mi-am dat seama ca niciodata nu am realizat cum visez thinking si mda cand am citit si eu am ras un pic big grin insa.eu cred ca visez alb - negru sau cum ai spus si tu contururi adica daca visez vreo intamplare nu ma`mi amintesc sa fi visat roz bombon laughing) deci mda interesant oricum big grinbig grin

| NeverAlone a răspuns:

Cand vine vorba de visele in culori sau alb negru, stiinta se mentine divizata. Unii oameni de stiinta considera ca 80% din visele noastre sunt vise in culori. Ei cred ca aceste vise in culori se intampla mai tarziu in timpul somnului in timp ce visele alb-negru apar mai devreme in timpul somnului. Alte pareri sustin ca nu visam alb-negru si ca acest lucru este biologic imposibil.

Culorile din timpul viselor pot transmite diferite idei si simboluri:
Alb- succes, spiritualitate, puritate;
Albastru- libertate, ajutor din partea altora;
Roz- succes, lipsa de teama;
Verde- calatori, viata, pace;
Galben- fericire, esec, noi inceputuri;
Negru - probleme, dificultati;
Rosu- furie, anxietate, avertizare

http://www.semnificatiaviselor.ro/buz.php?id=22

Sper ca te-am ajutat! :)

| kamikaze325 a răspuns:

Pfff color imi aduc aminte de un vis ce l-am avut color sigur pentru ca masina in care ma plimbam era albastra! tongue

| Cheers a răspuns:

Color, nu-mi amintesc sa fi visat alb-negru, din cate am inteles fiecare culoare reprezinta starea sufletului, nu e numic in neregula daca visezi alb-negru happy

| salutbre a răspuns:

Eu visez color.