| Akahskbw191ut2 a întrebat:

M am dus la un medic dentist fiindcă aveam 2 carii. Doctorul respectiv nu mi-a făcut nicio radiografie înainte. Țin sa menționez ca măselele nu m au durut dar acum ( de la 2 săptămâni de când am fost la doctor) atunci când mănânc inghetata ma dor măselele plombate. Cumva medicul la care am fost nu este specialist? Vreau sfaturi. Urmează sa-mi pun și aparat dentar dar nu sunt sigura dacă sa mai apelez la el

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei aparatul dentar ți se pune de ortodont, nu stomatolog. Sunt specializări diferite. Ceea ce experimentezi se numește sensibilitate dentară sau hipersensibilitate - o vizita la stomatolog îți poate confirma acest lucru. Practic când dintele face contact cu un mediu rece, nervii din interiorul dintelui sunt stimulați și apare acea senzație de disconfort, nu neaparat o durere in toată regula. Poate fi vorba spre exemplu de o deteriorare a smaltului sau chiar retragerea gingiilor ceea ce e frecvent întâlnit (periaj agresiv, inflamatie)

| Akahskbw191ut2 explică (pentru anonim_4396):

Și vi se pare ca doctorul este bun dacă nu mi-a făcut radiografie înainte. El a spus cu o ședință înainte ca s-ar putea sa mi scoată nervul dar când m-am dus ( peste 2 săptămâni) nu mi l a scos și nici nu a făcut radiografie sa vadă situatia. Și doctorul respectiv din câte știu pune aparat dentar și face și implanturi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Akahskbw191ut2):

Aici depinde. Din diferite considerente ale dumnealui, poate că radiografia nu a fost necesară. Dacă are meserie, poate să își dea seama bine ce se întâmplă acolo. Nervul este extirpat în special când caria a ajuns în camera pulpară, iar poate la tine nu a fost cazul. Oricum, e bine să ceri un sfat unui medic dentist înainte să-ți pui aparatul dentar. Înainte să pui aparatul dentar vei face o rediografie și e bine să ceri acest lucru.

Încă o chestie, acum, din iulie, montarea aparatelor ortodontice devine gratuită prin CNAS dacă ai sub 18 ani, sau dacă ai sub 25 ani și ești student/elev. Poate te ajută informația să alegi o clinică care poate să facă prin CNAS, te scapă de mulți bani de dat

| Vali215 a răspuns:

Același lucru l-am pățit și eu. Probabil nu ti-a curățat canalul cum trebuie. Dacă e așa, durerile nu or să înceteze până nu ți se curăță canalul cum trebuie.
Du-te la un alt stomatolog și intereseaza-te, altfel nu o să scapi de durere. Și e bine să o faci cât mai devreme, până nu se înrăutățește situația.
Crede-ma, eu am stat până nu m-ai puteam sa vorbesc de durere.