| Lightning1997 a întrebat:

M am zgariat destul de tare pe mana (in zona de unde ni se ia sange cand facem analize) si mi s-a umflat vena in zona aceea putin.S a si inrosit. Poate fi periculos? In cat timp va trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În zona aceea, pielea e mult mai sensibilă. Dezinfectează, poți folosi și apă oxigenată. Umflătura/roșeața se va retrage treptat (o zi/două)
Sper că nu te-ai zgâriat într-un metal ruginit...

| Lightning1997 explică (pentru floresdemayo):

Ma doare putin zona aceea..cred ca era metal(undeva in partea de jos a geamului), dar are asta vreo importanta? Daca ma doare putin sa ma ingrijorez? E buna crema de galbenele?

| floresdemayo a răspuns (pentru Lightning1997):

Și eu mă pot tăia într-un cuțit când curăț ceapă sau cartofi. : ))
Durerea e normală în astfel de situații, dar de ce m-aș îngrijora dacă lama cuțitului nu a fost ruginită?
Așa și tu. Te doare fiindcă ai zgârieturi recente. Uită-te mâine dimineață la geam, vezi în ce anume te-ai zgâriat, iar dacă e ruginit, recomandat ar fi să faci un vaccin antitetanos.
Nu te panica așa, dezinfectează rănile, trebuie să ai un dezinfectant în casă (rivanol, apă oxigenată, betadină, iod etc).
Dacă nu ai, spală rănile cu apă și săpun, dar nu freca încât să te rănești și mai tare. Lucrează încet, cu blândețe.

| Lightning1997 explică (pentru floresdemayo):

M-am dat cu o crema de galbenele...cred ca e buna.M-am panicat pentru ca stiam ca e foarte sensibila zona aceea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lightning1997):

Asta a cata oara a fost ca ai incercat sa-ti tai venele?

| Lightning1997 explică (pentru anonim_4396):

M-am zgariat din greseala, nu am incercat sa imi tai venele.Nu as face asa ceva niciodata, doamne fereste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna la urgente, nu mai sta ca se poate agrava. Trebuie neaparat sa te vada un medic.

| anoniiim1807 a răspuns:

Probabil obiectul in care te-ai zgâriat era ruginit, murdar..se poate sa ti se infectat acolo.
Cel mai bine ar fi sa mergi la medic.

| maria344556 a răspuns:

SI mie mi-s-a intamplat asta chiar ieri, mi-s-a invinetit, totul trece nu este grav, am fost la spital si mi-au spus ca de ce m-am dus, nu e nimic gravv stai calm!

| maria344556 a răspuns (pentru maria344556):

SI app eu am facut analize saptamana trecuta si nu am nimic! nu mi-au dat nimic

| Lightning1997 explică (pentru maria344556):

Te a si durut pe moment? Pe mine ma doare locul cand misc mana...