| Denny_7986 a întrebat:

Ma balbai cand citesc... ce sa fac? Sfaturi happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreiuts_1168 a răspuns:

Sa exersezi mai mult!happy

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

In afara de vizita la logoped, haide, sa facem un prim pas simplu, dar totodata extrem de puternic pentru a opri balbaiala.

Vreau sa iei o foaie de hartie alba si ceva de scris. Am rugamintea la tine, sa nu stai tot in fata laptopului pe durata acestui prim exercitiu. Alege un loc linistit si acorda-ti, cat timp consideri, ca este necesar. Revenind acum, expira tot aerul din piept indelung, iar apoi inspira profund. Repeta acest procedeu de 4 ori, iar apoi vreau, sa-ti pui si sa raspunzi tot tu la urmatoarele intrebari.

CUM TE-AI COMPORTA DACA AI VORBI ACUM FLUENT, intr-un asemenea mod incat sa-i dai clasă lui Dan Puric in timpul conferintelor sale? CUM TE SIMTI IN MOMENTUL ACELA? CARE ESTE POZITIA CORPULUI TAU? CUM SIMTI CA ITI IES CUVINTELE DIN GURA? CE LE TRANSMITI CELOR DIN JUR…doar o insiruire de cuvinte sau pe langa asta o paleta colorata de emotii demna de picturile lui Rafael?

Daca ai trecut peste indicatia mea si ti-ai raspuns doar in gand sau in fata laptopului la setul acesta de intrebari, nu-i nicio problema…Mai repeta o data exercitiul dar de data asta, fa treaba ca la carte. Nu ai acum conditiile necesare…la fel…nu este nicio problema, insa opreste-te din citit si revino la articolul acesta cand ai conditiile necesare, insa vreau sa ma asigur ca te fac pe tine sa te pui pe treaba ACUM…iar treaba aceasta este una simpla…sa-ti opresti balbaiala, insa pentru asta am nevoie de cooperarea ta 1000%.

Aminteste-ti ca MAINE nu exista…exista doar prezentul … ACUM.

Oricat ai citi, fara exercitiu si repetitie zilnica nu ai cum sa reusesti in ceea ce ti-ai propus. Degeaba stiu eu toate driblingurile facute de Gica Hagi in meciurile jucate, ca tot nu imi ies, daca nu exersez in fiecare zi.

Deci sa recapitulam cei 5 prim pasi simpli pe care ii ai de facut astazi:

1. Recitesti setul de intrebari de mai sus.

2. Te ridici de la laptop si iei o foaie alba si un instrument de scris

3. Expiri pana simti ca ai scos tot aerul din plamani, iar dupa inspiri adanc. Repeti ciclu acesta de 4 ori.

4. Te asezi in alta parte si iti acorzi timpul necesar pentru a raspunde cat mai in detaliu la intrebari.

5. Incerci, sa te vizualizezi pe cat posibil (sa te vezi cu ochii mintii) intr-o stare asemanatoare.

I

| cristianorudi7 a răspuns:

Asta inseamna ca ai probleme de citire si deci nu stiutii sa citesti...laughing

| Iσαηα a răspuns:

Cteste mai mult acasa cu voce tare. Si eu am aceasta prolea uneori dar nu arat asta facnd niste pauze. micute. Si atunci cand citesti fi maiatenta la cuvinte. Ar trebui sa ai mai mult exercitiu pentra a vedea cuvintele mai usoar.
Succes:*!

| TimisoaraKBOOOM a răspuns:

Hmm...Baga mai mult suflet cand citestiwinking laughing

| Dragosh195 a răspuns:

Invata sa citesti

| rekii a răspuns:

Sa vorbiti cu cineva, ideal ar fi sa va puteti permite un logoped, cu care sa faceti exercitii de dictie si sa discutati, sa cititi cu voce tare. Fixati-va un program zilnic, in care sa alocati o parte de timp pronuntiei si discutiilor firesti. Cu cat veti avea mai multa siguranta in dvs, cu atat o sa va fie mai usor.

| dienutza94 a răspuns:

Exercitiile de dictie, gen, "capra calca piatra, piatra crapa-n patru" si tot felul de exercitii din astea ajuta mult! Eu incepusem intr-un timp sa vorbesv foarte repede si sa ma balbai incat nu intelegeai nimic din ce spun! Am facut multe exercitii de dictie, si voila! Chiar ajuta big grin
Ai mai putea sa citesti cat mai mult cu voce tare cand esti singur, exerseaza pana iti iese!happy Altfel n-ai cum sa scapi de balbait.