| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare inima de 1 saptamana. Simt un disconfort la zona inimii: cateodata dispare de tot, alteori reapare durerea. Nu este o durere mare/insuportabila in sensul ca fac si activitate "fizica", dar ma ingrijoreaza. Nu stiu cand apare, cand fac efort sau cand is in stare de repaos.
Am constatat, cand ma agit parca dispare durerea.
Se merita sa merg la medicul de familie pentru asa ceva? Printr-un ekg imi poate depista eventualele probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da, este bine, pentru linistea ta, sa fii consultat de un cardiolog, desi, cel mai probabil, nu este nicio problema. Mergi la medicul de familie, spune-i problemele tale si cere o trimitere la cardiolog. Fara trimitere, pe mine m-a costat 150 de lei consultul. Probabil ca ti se va face un ekg, o ecocardiografie si ti se va lua tensiunea.

| anonimg a răspuns:

Mergi la medic.

| MadalinG99 a răspuns:

Du-te la medicul de familie si eu in timpul liceului am ajuns la urgente din aceasta cauza.

| patrik986 a răspuns:

Probabil ca este din cauza ca ti se dezvolta muschii din zona aceea. Dar nu strica sa faci un ekg. Si pe mine m-a durut dar pana la urma mi se dezvoltau muschii din acea zona.

| anonim_4396 explică (pentru patrik986):

Am 25 de ani, la varsta asta nu cred ca se mai dezvolta
Ideea e ca mai degraba ceva spasme