| bluesky a întrebat:

Ma doare spatele foarte tare! crying Solutii?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cleona a răspuns:

Indiferent de varsta si constitutie fizica, durerea lombara esteresimtita, mai mult sau mai putin intens, in diverse etape ale vietii.

Daca nu ai suferit nicicand de dureri de spate, esti una dintre foarteputinele persoane norocoase. Identificarea cauzelor si eliminarea lorprin corectarea posturii pot preveni transformarea acestei afectiuniintr-o suferinta cronica.

Desi unele dintre cauzele durerii lombare sunt usor de diagnosticat(artroza, hernia de disc sau traumatismele), in alte cazuri cauza este maigreu de identificat. Pozitiile defectuoase, sarcina, exercitiile fizice, gradinaritul, chiar si schimbarea vremii constituie imprejurari in care sedeclanseaza afectiunea. Aceasta poate fi agravata de stres si anxietate.Medicamentele de combatere a durerii, ca aspirina si paracetamolul, potreduce imediat simptomele. Aspirina reduce in acelasi timp si inflamatia, cu conditia sa iei doza maxima timp de 1-2 zile.
Daca durerea nu este prea severa, roga-ti partenerul sa maseze zonaafectata.

Incearca sa faci exercitii usoare; intinderile ajuta la relaxareamusculaturii incordate; sederea la pat poate amana insanatosirea. Cucat devii activ mai repede, cu atat mai grabnic te vei reface.Incearca o compresa cu gheata pentru a reduce
inflamatia. Daca durereanu cedeaza, daca este severa sau persista mai mult de doua zile, trebuiesa te adresezi medicului de familie. In continuare, prezentam cel maides intalnite cauze care pot declansa dureri de spate.

12 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Mai intai ar trebui sa identifici cauza durerii si abia apoi sa tratezi. Sa nu te joci cu chestiile astea si sa nu-ti tratezi cu indiferenta corpul, pentru ca poti avea o simpla durere cauzata de ceva banal, dar poate fi si ceva ce evolueaza in timp!

| gabriela a răspuns:

Varsta? Durerea continua? La miscare?

| gabriela a răspuns:

Probabil e o lordoza, scolioza.deformatii ale coloanei vertebrale! La varsta ta se mai poate interveni prin gimnastica medicala, autocontrol asupra pozitiei corpului si diferite metode practicabile in casa. Sunt sigura ca vei avea grija... sa fi o domnisoara cu pozitie corecta!

| Razvy197 a răspuns:

Oo nu si pe mine ma doare spatele crying. E foarte dureros. Intr-o zi nu mai puteam sa mai ma dau jos din pat din cauza asta crying. Fa un masaj placut love struck. Daca tot te mai doare fa o vizita la medic. Multa sanatate happy

| bluesky explică:

@gabriela, am 15 ani, nu ma doare la miscare.Eu stau mai cocosata, dar nu pot sta nici dreapta, pentru ca o sa se zica ca sunt incordata si ca scot pieptul in fata. chatterbox

Ma doare in special pe langa coloanasad

| Madalina_6514 a răspuns:

Un dus fierbinte si un masaj cu ketonal gel.

| Llolal a răspuns:

Pai un masaj, nu stiu, asa zic eu. happy

Răspuns utilizator avertizat
Alte răspunsuri
| tone12345 a răspuns:

Am patit si eu, m-a luat curentul, baga supozitor Indometacin unu seara si unu dimineata 3-4 zile. happy

| Mralexutu24 a răspuns:

Https://medproblem.my.canva.site/
pe acest site diverse remedi