| hopelessbaka a întrebat:

Mă enervez extrem de repede. Totul mă enervează, în special zgomotul și persoanele ce imi pun extrem de multe întrebări. Înainte nu eram așa de aceea am încercat să mă controlez totuși nu mi-a reușit.
În familie s-au întâmplat multe iar eu niciodata n-am avut dreptul la replică( lucru ce mă afecta și pe mine) și multe alte nemulțumiri, considerați că și acesta poate fi un factor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

In primul rand exprima-te atunci cand simti nevoia e normal sa ai dreptul la replica in orice situatie doar ai libertate, in al doilea rand pari stresat/a relaxeaza-te incepe un program de exercitii si lucrurile ar trebui sa revina la normal.

| Crystal1807 a răspuns:

Daca esti la varsta atunci se explica totul, dar oricare ar fi cazul ai nevoie de relaxare

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

O data ce strangi in tine, bine inteles, toate se aduna. Iti recomand sa te relaxezi. Daca poti, gaseste un loc in orasul tau unde sa fii ferit de masini, aglomeratie si sa fii inconjurat de verdeata. Daca ai bugetul necesar si bine inteles o varsta, poti pleca undeva pentru o perioada de un week-end. Singur sau cu prietenii. Relaxarea intotdeauna este bine venita. Si eu am momente cand vreau sa plec departe, sa fiu doar eu singur si sa ma plimb asa de nebun, sa descopar.

Răspuns utilizator avertizat
| HelpingHands a răspuns:

Da, e foarte probabil ca te-a afectat pentru ca n-ai avut ocazia sa inveti sa demontezi o situatie tensionata. Uneori, cand inghiti prea multe rahaturi, incepi sa improsti si tu cu rahat pe altii, altfel poti sa te imbolnavesti, sa-ti faci sange rau, cum s-ar spune. Dar cel mai bine este sa nu devii si tu ca ei, ci sa le poti da un raspuns intelept care sa nu amplifice cearta si care sa ii dea de gandit celui care te nedreptateste. Cel mai la indemana este bineinteles, sa te certi, sa explodezi, dar asta iti va distruge relatiile cu cei din jur. Mai bine spui ceea ce simti in mod sincer si nu mai e nevoie sa te enervezi. Stiu cat de chinuitoare pot fi chestiile astea! Mult succes!

| 3amthinking a răspuns:

Esti stresata si obosita! Incearca sa te relaxezi si sa gandesti pozitiv! ^_^

| nickskateshow a răspuns:

Si eu ma enervez din orice motiv...Am un temperament rau.Nu stiu daca asta ar putea fi un motiv cu familia ta...In general eu sunt o fire mai singuratica presupun ca esti genul meu. Probabil pentru ca esti din ce in ce mai obosita este cauza!

| Mihai_Paula_1999 a răspuns:

Si eu ma enervez extrem de repede din orice deci stiu cum e..treaba cu enervatul poate proveni si din faptul ca nu te asculta nimeni, sau ca nu ai curajul sa spui ce crezi, sa le dai unora replica sau ca tii mult prea multe lucruri in tine. Sfatul meu ar fi sa mergi undeva cateva zile cu familia caci asta m-a ajutat si pe mine si acum nu mai sunt tensionata, poti merge la un psigolog sau poti sa spui totul pe fata atnci cand cineva te enerveaza (in cel mai rau caz ii dai si o palma dar macar te eliberezi laughing ) Bafta!