| AlexSalutir a întrebat:

Ma mananca pielea,am nevoie de ajutor!
Salut TPU,inainte cu trei saptamani a incepu sa ma manance pielea ingrozitor,problema este ca acum o mananca si pe prietena mea,pe mama si pe fratele ei... eu mi-am dat seama imediat de problema dar aceasta sa agravat rapid.
Am fost la doctoru de familie si mi-a dat ceva pastile din afara tarii foarte puternice pentru alergii dar nu au avut niciun efect. I-am explicat ca a inceput sa ma manance pielea de cand am lucrat la o crama de vin iar acolo se umbla cu substante chimice gen sulf.
El nu mi-a facut inca trimitere dar trebuie sa ma duc la un dermatolog sau poate chiar pentru alte analize.
Daca stie cineva de dinainte sa imi spuna cum sa combat aceasta problema,va rog sa ma ajutati, daca ati avut aceiasi experienta, ce ati facut?
Astept un raspuns cat mai urgentdaca se poate, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate e raie.

| AlexSalutir explică (pentru doctorandus):

Ai dreptate, scabie si este, am stat si m-am gandit la ce s-a intamplat in perioada respectiva, la cat de neigienic se lucra acolo si la ce simptome am... Nici-o secunda nu m-as fi gandit la raie, ca nu prea le am eu cu medicina.

| Marina_Daniela_1992 a răspuns:

Ati facut alergie urata de la pastile, nu trebuia sa bei. Sa mergi urgent la dermatolog, sa te consulte si sa iti faci teste de alergii, ai cumva urticarie, nu e de joaca cu alergia. Eu am alergie alimentara si iau Claritine.

| AlexSalutir explică (pentru Marina_Daniela_1992):

Pastilele alea nici macar nu si-au facut efectul, am luat jumate de pastila cum mi-a prescris doctorul dar degeaba. In general iau pastile odata la 4/5 luni, poate chiar si mai rar.

| Marina_Daniela_1992 a răspuns (pentru AlexSalutir):

Medicamentele ce ti le-a prescris medicul, nu si-au facut efectul ca nu sunt bune! Ai nevoie de medicamente care sa iti treaca. Nu e normal sa te manance pielea. Ai bube, pe corp? Bube rosii, nu ai ochi umflati? Nu simti vreo umflatura? Eu cred ca poate fi urticarie. Sa nu intri in panica.

| darrio2007 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu spune ca ar fi baut.

| Marina_Daniela_1992 a răspuns:

Sa mergi urgent la dermatolog, astazi la 8-9, sa iti faci programare acolo si sa-i spui dermatologului! Ce ai si ce ai baut, sa stie tot. Sa iti faci si teste. Care e cauza de te mananca pielea.