| silviu_3675 a întrebat:

Ma simt ciudat am tot felul de ganduri in minte cum ar fi:de ce traim, cum va fi cand vom murii, oare exista dumnezeu cu adevarat, ce rost are sa muncim s ane strancem bani daca murim deci tot felul de ganduri din astea nu stiu de unde vin am 17 ani si ma gandesc ca nu cumva sa fi inebunit ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sunt intrebari pe care toti ni le punem la un moment dat dar nu gasim raspunsul si nici nu cred ca-l vom gasi vreo data.Nu stim cum am aparut si deci nu stim ce va fi dincolo de viata,oricum un lucru este clar:traieste clipa la maxim, ce a trecut e bun trecut, iar cu anii tineretii nu te mai intalnesti!

| DianaScorpio a răspuns:

Toti oamenii isi pun uneori intrebari de acest gen, deci poti sta linistit. Teoretic, in timpul adolescentei ne gandim mult mai mult la asta, desi nu sunt tocmai convinsa.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Stai calm, nu ai păţit nimic! Majoritatea oamenilor îşi pun la îndoială existenţa într-un anumit punct, deci e normal şi chiar benefic. Dacă nu ai astfel de întrebări, cazi în banalitate.

| unknownn a răspuns:

Nu ai înnebunit, stai liniştit ...fiecare dintre noi ne punem întrebările astea, păi muncim ca să ne distrăm in viaţă cat mai mult

Baftă!

| king4aday a răspuns:

Nu ai luat-o razna, stai linistit. Toti ne punem intrebari de genul asta uneori. Nu trebuie sa existe neaparat un Dumnezeu, ca sa traiesti folositor. Rostul vietii nu se cauta printr-un simplu "de ce?". Viata e frumoasa, dar scurta. Trebuie sa te bucuri de fiecare clipa, nu are rost sa intrebi motivul. Ai familie, ai prieteni, ai o planeta frumoasa pe care traiesti. Fa ce-ti place tie mai mult. Picteaza, asculta muzica, citeste, fa ture montane, distreaza-te si bucura-te de fiecare impuls pozitiv de care dai pe parcurs. Pna mori, ai totusi o viata, in care din pacate partea materiala are un rol bine definit. Asta nu inseamna ca trebuie sa-ti petreci tot timpul castigand ban dupa ban. Nu cred in viata dupa moarte, deci incerc sa ma bucur de tot ce am momentan. Asta conteaza, cred eu.

| allexya501 a răspuns:

TOTUL ARE UN RASPUNS!
dar pentru a-l gasi nu trebuie si pui o intrebare pe un sait sau sa cauti pe internet! raspunsul il vei gasi cautand adanc in inima si sufletul tau.Nu te pot ajuta cu un raspuns pentru intrebarile tale, dar te pot ajuta sa gasesti singur raspunsurile! Incearca sa nu te mai gandesti la nimic. GOLESTETI MINTEA! interioriseazate si cauta! cauta pana cand vei gasi raspunsul la toate intrebarile care pot exista. fizic noi suntem doar din simplele elemente : apa si pamant. dar pentru ca ''apa si pamantul'' sa fie amestecate in asa fel in cat noi sa existam, sa traim, sa respiram, ar veni teoria : noi, eu el. fiinte. NU! noi nu suntem simple fiinte. noi suntem informate, stiinta, teorie, fizica, istorie. NOI SUNTEM TOT. oameni se cred simplr : OAMENI. gresit! suntem TOT. tot ce exista si ce a existat vreo-data. avem puteri. puteri carora oameni le-ar numi trucuri..inselatori, sau vrajitori. din nefericire este ADEVARAT. exista miliarde de oameni care sunt FALSI. incearca sa te interiorizezi si sa gasesti calea spre raspunsurile tale! ''SUCCES'' este tot ceia ce pot sa iti urez!

| ConstantinIordachescu a răspuns:

Trebuie sa identifici rostul vietii. Rostul vietii din punct de vedere crestin este dobandirea mantuirii. Dupa moarte vine viata vesnica, vine rasplata pentru cele lucrate in viata. Vine raiul sau iadul. Iata experiente ale unor oameni care au vazut lumea de dincolo> http://paginadefolos.blogspot.ro/search/label/Raiul%20si%20iadul

| TheHealthyGaming a răspuns:

La intrebarea: "oare exista Dumnezeu" te-ar putea ajuta filmul "God's Not Dead".

| silviu_3675 explică:

Merci mult pentru sfaturi! totusi toata treaba a inceput cand a murit bunica mea si am intrat in bucatarie si i-am auzit pe tata si fratele meu vb despre ia si parca m-a luat o teama asa,eu nu prea ma intelegeam bine cu ea parca m-a luat un fior asa, apoi seara m-am simtit rau dintr-o data a inceput sa imi bata inima tare ma gandeam ca mor gata imi venea greata eram agitat, apoi m-am uitat pe net la atacuri de panica si acolo erau simptomele pe care eu le-am avut se poate ca aibe un rol atacurile de panica in tot ce mi se intampla?